Veruci plane... ce solutii exista?

03-01-2014
oeduard
Nu este medic/terapeut
oeduard
Buna ziua.

In urma cu aproximativ 9 luni am observat ca pe fata ( in zona maxilarului drept) a inceput sa imi apara o mica umflatura tare si in urma barieritului acestea s-au inmultit... Semanau cu niste negi.

Am consultat un dermatolog care mi-a zis ca am veruci plane faciale (probabil de cum am mers la un bazin) si mi-a dat ca solutie arderea acestora (electrocauterizarea). Eu nu as dori sa fac acestea, pentru ca am inteles ca pot ramane urme.

Am consultat o alta parere si am primit ca si tratament izotrexin, isoprinosine ca stimulente pt imunitate si catina cu miere tot in acelasi scot.

Fac acestea de 2 luni aproape si nu am nici un rezultat.
In plus au inceput si mi-au aparut si cateva mici pe gat, si imi este teama sa nu se inmulteasca pe toata fata.

Ce solutii as putea avea pentru a scapa de aceste veruci/negi?

Multumesc!
4 comentarii
0
04-01-2014, ora 11:34
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Negii sunt criogenati sau electrocauterizati. Sunt singurele metode ce ii va face sa dispara, niciun tratament nu-i va face sa dispara pe cei existenti decat metodele mentionate mai sus.
0
04-01-2014, ora 13:32
oeduard
Nu este medic/terapeut
oeduard
Eu am inteles ca mai sunt diverse metode de a ii face sa cada... cu diverse tratamente in functie de zona lor (de ex Duofilm dar care nu se aplica pe fata).
Am mai inteles din experientele altor persoane ca ei mai pot disparea de la sine.

Multumesc!
0
05-01-2014, ora 12:37
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Eu miam electrocauterizat vre-o 30 de veruci de pe corp anul trecut si nu au mai aparut altii in acele locuri si nici semn nu se vede.
Pt linistea ta pot sati zic ca verucii nu inseamna cancer asa cum se zice, eu am intrebat doctora despre aceasta si mia raspuns citez: si barbatii si femeile fac, pielea se intinde prinde un vas de sange, capilar, si asa cresc nu sunt cancerosi dar nu se stie sigur de ce apar.
Legat de costuri eu am gasit intre 15 si 60 ron de bucata.
0
07-01-2014, ora 11:24
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Nu te baza pe tratamente cu creme, pastile.. Pierzi timpul si pot sa iti apara si mai multe veruci intre timp.

T
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar negii (verucile)?
  •