Vertij, dureri in jurul ombilicului, la copil de 5 ani

20-04-2013
giordana florescu
Nu este medic/terapeut
giordana florescu
Buna ziua! In urma cu 3 luni aproape fetita mea de 5 ani, a facut gastroenderita [asa mi s-a spus atunci], si mi s-a spus ca in 8-9 zile maxim trece. A durat cam 2 saptamani, episodul, dar nu si-a revenit inca pe deplin. Ce putin de cateva ori pe saptamana, se plange de GREATA, DURERE IN JURUL OMBILICULUI, 1-2 ori pe saptamana se plange de DURERE DE CAP, si destul de rar si de AMETELI. Nu sufera chiar de diaree, dar are scaunul mai des si putin mai moale in aceste perioade, apoi ii trece pentru 2-3 zile, apoi iar o luam de la inceput. Am fost la 4 medici pediatri, care mi-au spus ca nu pare sa aiva nimic. au palpat-o pe burtica si atat, nu mi-a dat nimeni nici o analiza, si ultima doctorita mi-a spus ca in aceasta faza nu putem decat sa asteptam [mentionez ca sunt in Grecia si aici sistemul medical e la pamant].
Mentionez ca nu are temperatura, pofta de mancare n-a avut niciodata, iar greata intervine de obicei dupa ce mananca, indiferent cat de putin mananca.
Stie cineva de ce anume este suspecta, incat sa asteptam, sa evolueze?!?!
Ma poate ajuta cineva cu un sfat? La ce medic sa o duc? Sau ce analize sa ii fac?
1 comentarii
0
20-04-2013, ora 08:59
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna dimineata. Dupa o gastroenetrita acuta (frecvent de cauza virala) copiii pot prezenta modificari de scaun, apetit, etc. o perioada de timp. Evolutia dupa o boala diareica acuta depinde si de terenul pe care a survenit, precum si de tratamentul urmat. Pentru a v fi de folos, as avea nevoie de cateva informatii:
- greutatea si lungimea de la nastere, respectiv greutate si inaltimea actuale
- ce boli a mai avut copilul
- care era alimentaia inainte de GEA (gastroenterocolita ) mentionata
- cum era scaunul inainte de GEA
- daca a fost vaccinata anti Rotavirus cand era sugar
- daca a avut febra si varsaturi; ordinea aparitiei simptomelor; cate scaune avea in 24 ore si aspectul lor
- ce tratament si regim a urmat in timpul GEA
Multumesc si astept raspunsul D-voastra. O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: