Vedere putin neclara ochi stang

01-11-2011
mastertrance
Nu este medic/terapeut
mastertrance
De aproximativ 6, 7 luni, am observat ca ochiul stang este putin obosit. Atunci cand inchid ochiul drept, la distanta vad putin neclar cu cel stang si oboseste repede. Am mai observat ca uneori (cand lumina este mai slaba), tot la ochiul stang, pupila este mai dilatata fata de pupila ochiului drept (mi se pare ca IRISUL stang este mai mare decat cel drept). Vreau sa precizez ca in luna iulie (sau august) am fost la un control oftalmologic si mi sa spus ca am conjunctivita si ca datorita faptului ca stau la calculator mai mult, simt ochii uscati (mi-a dat TOBRADEX si Eyestil). Mi s-a facut si examinarea fundului de ochi si doctorul a spus ca e bine. In principiu as dori sa stiu de ce este pupila marita si de ce oboseste ochiul (lacrimeaza putin) cand il inchid pe celalalt. Va multumesc.
8 comentarii
0
01-11-2011, ora 21:12
mastertrance
Nu este medic/terapeut
mastertrance
Am uitat sa precizez ca am 17 ani.
0
02-11-2011, ora 01:17
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Este posibil sa ai o sinuzita - o infectie cu streptococ sau stafilococ in nas.
Nasul comunica cu ochii prin canalul nasolacrimal.
Ai putea sa faci un exudat nazal cu antibiograma. Daca este ceva, in antibiograma o sa iti scrie la ce antibiotic este sensibila bacteria.
Un doctor ORL te poate indruma, daca la Oftalmologie a spus ca nu este nimic.
Ai ceva carii la masele pe partea cu ochiul care te deranjaza?
Verifica aceste doua probleme - sinuzita si cariile.
Ai putea sa mai faci un consult oftalmologic daca nu ai nici una din cele doua.
0
02-11-2011, ora 15:55
mastertrance
Nu este medic/terapeut
mastertrance
Sa stiti ca am carii in ambele parti. Carii mari. Am fost la stomatolog (acum un an si ceva) si mi le-a acoperit dar de o luna mi-a cazut plomba la maseaua din stanga. Am uitat sa precizez si ca pupila marita am observat-o dupa ce am fost la oftalmolog (peste aprox. o saptamana). Nu am fost atent pana atunci la acest detaliu, se poate sa fie marita de mai de mult. Datorita faptului ca m-a obsedat putin pupila, m-am uitat si la alti prieteni si am observat la vreo 2 la fel pupila marita. Mi-e putina frica sa nu fie ceva grav. Am mai citit pe net de glaucom si asta e cea mai mare teama a mea.
Sa stiti ca am observat ca uneori imi este infundata o nara, uneori cealalta, uneori nici una.
0
02-11-2011, ora 16:19
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Mai intai rezolva cu cariile acelea.
In carii este implicat si un streptococ- streptococul mutans, printre altele si asta iti poate face multe probleme, inclusiv cele pe care le descrii tu.
Daca dupa ce le plombezi tot se mai infunda nasul, poti sa vezi daca ai ceva infectie (sinuzita) facand un exudat nazal cu antibiograma.
Daca dr oftalmolog ti-a spus ca nu ai nimic, aproape sigur este de la carie, eventual si o sinuzita.
Rezolva cu cariile cat mai curand.
0
02-11-2011, ora 16:22
mastertrance
Nu este medic/terapeut
mastertrance
Tocmai v-am zis ca a fost plombata (plus nerv scos) dar acum o luna a cazut plomba.
0
02-11-2011, ora 16:30
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Daca a cazut plomba inseamna ca nu a fost lucrata tocmai bine, dar mai ramane si problema cu sinuzita. - sa vezi daca ai.
Daca a cazut plomba de ceva timp, se poate infecta daca nu au fost bine astupate canalele., iar daca nu ai nervi, nici nu mai simti decat cand o sa erupa intr-o infectie, din pacate.
Oricum trebuie sa o plombezi, nu poti sa o lasi asa, dar cred ca ar trebui sa vada stomatologul si ce este la radacina, nu doar sa ii puna " capac".
0
02-11-2011, ora 19:58
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Trebuie sa faci si cicloplegie si apoi determinarea refractiei sa vedem daca exista un viciu de refractie. Cat despre anizocorie( diferenta intre diametrele pupilare), medicul oftalmolog poate preciza daca este si daca da, daca este o anizocorie fiziologica sau patologica.Numai bine
0
02-06-2012, ora 16:27
jeR
Nu este medic/terapeut
jeR
mda nimeni nu stie nimic de ce si cum... o luna de zile m-am plimbat pe la usile medicilor, analize peste analize si nu am nimic dar in schimb si eu de 4 luni am pupila dilatata la ochiul stang... oare de ce? se opereaza?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.