Vedere in ceata

28-05-2010
Remus333
Nu este medic/terapeut
Remus333
Buna ziua.
Am 17 ani si de cateva saptamani nu mai vad asa de bine ca inainte, deocamdata nu sunt probleme foarte mari ma dor ochi cand stau la calculator si in unele momente alea zilei, vad putin mai in ceata atunci cand stau seara 1-2 ore, mentionez ca nu am dureri de cap. Stiu ca nu e bine sa stau la calculator ca imi stric ochii dar nu ma pot sa nu stau macar 1-2 ore seara de aceea as vrea sa va cer sfatul. Nu prea ma pricep in domeniul acesta dar as dori sa stiu daca nu exista un tratament medicamentos, picaturi, ochelari pentru dioptri minore poate sa mai indreapta sau macar sa ramana in stadiul care este pentru ca nu as dori sa port ochelari in viitor.

Multumesc anticipat.
4 comentarii
0
01-06-2010, ora 13:31
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Simptomele descrise de tine sugereaza astenopie acomodativa ( obosela oculara). Eu iti recomand consult oftalmologic cu cicloplegie si determinarea refractiei pentru evidentierea obiectiva a unui viciu de refarctie ; in functie de rezultate, vorbim si despre corectia optica; numai bine
0
02-06-2010, ora 12:05
Remus333
Nu este medic/terapeut
Remus333
Multumesc pentru sfat
0
11-06-2010, ora 11:50
LPana21
Nu este medic/terapeut
LPana21
Am 27 de ani. Acum 3 luni de zile m-a luat o raceala, simteam ca e raceala, a inceput cu dureri neplacute pe partea stanga a fetei, toata partea stanga era o senzatie foarte neplacauta si dureri in gat. Dar primul simptom care a fost, era legat de ochiul stang, vedere incetosata. am fost la orl, mi s-au dat medicamente pentru raceala, nu s-a intamplat nimic, senzatia la ochi era aceeasi ceea ce ma deranja. am fost inca o data la orl mi s-a zis ca am nevralgie de trigemen, m-am informat pe internet, nu erau durerile acelea mari care sunt caracteristice la aceasta boala sa zic asa. dupa vreo luna incet incet din sensazita neplacuta mi-a trecut, dar la ochi persista ceata, parca aveam o pelicula subtie pe ochi cu punctulete. de o luna am fost la oftalmolgie, cabinet particular langa clinica de oftalmologie de la Romana, unde sunt doctori de la clinica respectiva. mi s-a facut control, fond de ochi, de toate pe tabelul acela nu vad bine cu stangul mai deloc ultimul randul nu inteleg, mi s-au dat ochleari cu -0, 5 la stangu de apropiere. ce ma deranjeaza este faptul ca imrepsia care o am ca tot timpul am aceasta pelicula subtie pe ochi, a vazut si doctorul care nu imi dispare cu punctulete, cand stau la intuneric fara lumina nu se simte asa rau, dar cand ies in lumina in soara e deranjanta, se plimba pe ohci aceasta pelicula, nu ineleg ce am. v-am spus tot ce am pentru ca asa a inceput problema mea cu nevralgia, paralel fac si acupuncutra pentru neplacerile care le mai am uneori la urechea stanga, pasrtea stanga a feteti la aer rece. pare ca da rezultate acupuncutra dar nu inteleg ce am la ochi. astept un raspuns multumesc
0
11-06-2011, ora 11:25
yasmine26
Nu este medic/terapeut
yasmine26
Buna ziua! Si eu aveam o situatie similara d-rei de 17 ani, de la scrisul mic de pe calculator, am remarcat ca incep sa nu mai vad bine mai ales ma deranjeaza scrisul luminat gen siglele magazinelor noaptea cand erau aprinse si le vedeam in ceata. Apoi la distanta iarasi, nu mai reuseam sa citesc exact ce scrie pe partea cealalta a strazii. Am facut un control in Romania si mi s-a spus ca am "oboseala ochilor" cu dioptriile -0.25 la dreptul si -0.50 la stangul. Mi-au adus ochelari si efectiv n-am putut sa ii tin la ochi, intreaga imagine era extrem de ciudata si incepuse sa ma doara capul asa ca i-am lasat. Am facut alt control la vreo-o luna-doua dupa aceea in UK si mi s-a gasit -0.50 la dreptul si -0.75 la stangul. Mi-au adus ochelarii si prin ei se vedea extrem de clar dar spatiul imi era confuz mai ales cand ma roteam sau in interiorul unei incaperi unde obiectele erau destul de aproape. Acesti ochelari imi erau perfecti doar sa ma uit drept inainte si mult la distanta. Dar am zis ca trebuie sa ma obisnuiesc cu ei asa ca i-am purtat un pic mai des cat am stat pe afara iar acum dupa vreo 2-3 saptamani de cand ii am, vederea mea naturala e mult mai inrautatita decat inainte sa fi purtat ochelarii. Inclusiv in casa obiectele la cativa metri le vad usor in ceata. Ar trebui sa las deoparte ochelarii?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.