Vasaturi la copil mic

13-09-2009
crisstiana
Nu este medic/terapeut
crisstiana
Buna seara,

am o problema... fetita mea are 2 ani si 2 luni...aceasta este a 2-a noapte cand se trezeste agitata, se plange ca o doare burtica si varsa... nu are nimic altceva, nici diaree, nici febra...de mancat a mancat bine, peste zi, nu a exagerat, dar nici nu a refuzat mancarea...doar ca noaptea urmeaza episoadele astea.ce poate fi, si ce i-as putea da?

Va multumesc...
7 comentarii
0
14-09-2009, ora 00:11
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
De preferat ar fi sa mergeti cu fetita la medicul pediatru si sa ii faceti un examen coproparazitologic, eventual niste analize recomandate de medicul fetitei!
0
14-09-2009, ora 14:54
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ce mancare ii dati si ce lapte ?
0
14-09-2009, ora 15:19
crisstiana
Nu este medic/terapeut
crisstiana
Mananca aproape orice fel de mancare, orice ii place, mananca bine, evident, ce e ok pt ea, la varsta ei...lapte ii dau alimentar, cu grasime de 3, 5%...pana recent ii dadeam doar de 1, 5%, de vreo 2 luni doar ii dau de asta, se satura mult mai bine de la el...
0
15-09-2009, ora 10:48
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Laptele este omogenizat ?
0
15-09-2009, ora 11:22
crisstiana
Nu este medic/terapeut
crisstiana
Da, ii dau in general Mili, sau Tnuva, cand cum gasesc...azi am auzit la noi in oras o gramada de cazuri cu simptome asemanatoare, si am inteles ca ar fi vorba despre o viroza digestiva.doamne fereste, ca zi de zi aud de tot mai multi oameni bolnavi :( Am vb cu doctorita ei, din Cluj, mi-a zis sa nu ii mai dau lapte, si, in ziua in care nu i-am mai dat, nu a avut nimic...ieri insa mi=a cerut lapticul, si aseara i-am dat...azi noapte iar i-a fost putin rau, si nu a varsat ca in celelalte nopti, cand varsa de 2-3 ori, pana isi golea stomacelul, doar a scuipat putin, s-a linistit si a adormit fara probleme...Ii dau Debridat si Biotics...pana acum pare ok.ce sa mai pot face?:(
0
15-09-2009, ora 16:29
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
1. Laptele omogenizat nu este bun de nimic, este chiar toxic si greu de digerat. Inlocuieste-l cu
lapte pasteorizat la punga si rareste-l. Acest lapte este cel mai bun pe care il poti cumpara in afara de cel direct de la vaca.
2. Nu-i ma da deloc debridat si nici un alt medicament chimic daca nu vrei sa-i faci si mai rau.
3. Da-i ceai de fenicul pt reglarea digestiei cateva zile. Se gaseste la plafar.
Sie ceaiul de salvie este bun, dar mai rar.

Numai cu aceste metode s-ar putea ca colica si vomitatul sa dispara in cateva zile. Ai insa rabdare.
Nu te speria de viroze si alte lucruri, cauza este de cele mai multe ori din alimentatia gresita si nenaturala la copii ! Evita laptele praf indiferent de marca cat si cel omogenizat si o sa vezi ca ai mai putine probleme.

4. Cumpara de la o farmacie homeopata Calcarea carbonica CH30 si da-i sa suga o singura granula.
Nu mai mult, efectul ei tine in jur de 30 de zile si ii regleaza calciul si multe alte lucruri in organism.
Poti sa-i dai de 3-5 ori pe an la un interval de 1-2 luni cate o singura granula, mai ales cand este in crestere sau ii ies dintii.

Laptele slab este mai sanatos decat cel gras in general.
0
16-09-2009, ora 09:20
crisstiana
Nu este medic/terapeut
crisstiana
De ce ii fac rau cu Debridatul? Pana acum i-a ajutat foarte mult !!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vărsături ciclice (periodice, recurente)
  • Tratament vărsături la copii
  •