Vartej in urechi, ameteli, dureri de cap, Ce este?

06-04-2012
dani1605
Nu este medic/terapeut
dani1605
Buna ziua, va scriu in numele mamei mele, are 53 de ani si de aproximativ 2 saptamani, are vajait in urechi, cu urechea stanga nu mai aude deloc, are ameteli si dureri de cap.

A fost la spital si a fost internata 4 zile, i s-au facut investigatii, i-au dat ca si tratament BETASERC, BILOBIL, PRESTARIUM, tratament dat de medicul internist. De aproximativ 1 saptamana jumate ia acest tratament si nicio imbunatatire, se simte la fel de rau. In cadrul internarii, a fost si la ORL-ist, orelistul a spus ca urechile sunt in regula si i-a eliberat o reteta cu BETASERC si ne-a indrumat la un cabinet privat pentru a face o aidiograma, in urma audiogramei, am vazut ce stiam, ca nu aude cu urechea stanga. Cei de acolo au spus ca toate simptomele sunt din cauza ca nu aude cu urechea stanga..si ar trebui sa-si faca un aparat auditiv la urechea DREAPTA iar cu timpul nu va mai avea, dureri si ameteli.

Pe langa toate astea, am fost si la medicul Neurolog, cu bilet de trimitere de la medicul de familie.
La neurolog, consultatia a constat doar in cateva miscari, cu inchisul ochilor, stat intr-un picior, etc... de acolo dandu-i-se inca o reteta, inca un tratament cu: PENTOXIFILIN, SERMION, BILOBIL.

Deocamdata nu am luat a 2 a reteta, al 2 lea tratament, nestiind daca cele 2 tratamente se pot lua in acelasi timp.(am intrebat doctorul de familie si a zis ca nu se baga peste neurolog, daca neurologul i l-a dat, sa-l ia.)

Pe langa toate astea, am fost in diferite parti dar nicaieri nu s-a zis ceva concret, nu prea isi mai da nimeni silinta, toti te expediaza imediat si nici nu s-a dat un diagnostic. Mentionez ca dupa 11-12 zile de tratament(primul), nu se simte nicio imbunatatire.

Am dori un raspuns, cu un diagnostic posibil. sau incotro sa mergem? Cu ce analize sa incepem?

Doresc o parere sau chiar mai multe!
Multumesc!
2 comentarii
0
20-04-2012, ora 13:57
dani1605
Nu este medic/terapeut
dani1605
Nicio parere.? :(
0
08-11-2012, ora 10:15
Audionova
Nu este medic/terapeut
Audionova
Una dintre cauze ale acestor simptome poate fi afectarea urechii interne - centrul auzului si al echilibrului. Pentru diagnosticare va recomandam efectuarea testului vestibular (VNG).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • De ce apare amețeala?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • EQUIVert - soluția high-tech pentru tratarea sindromului vertiginos
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  •