Varsaturi

27-12-2010
Teutorix
Nu este medic/terapeut
Teutorix
Ma numesc Tudor am 16 ani si de la inceputul lui Noiembrie am niste probleme cu stomacul.
Ma trezesc in fiecare dimineata foarte devreme ca sa vomit 1-2 inghitituri de lichid acru(acidul gastric cred) si cateodata pe langa acidul gastric si un lichid galben(bila cred).
In timpul zilei cateodata incep sa ma simt foarte rau avand o senzatie puternica de voma. Cand ma duc sa vomit ragai odata foarte puternic eliminand tot aerul din stomac si a trecut.
De asemenea am observat ca inghit mult mai des ca inainte si cand mi se face rau mi se usuca gura, incep sa ma panichez si inghit foarte des si in gol.
Aceasta senzatie nu apare neaparat din cauza mancarurilor grele.
Metroclopiramidul nu ma ajuta la raul din timpul zilei tot ma simt rau pana ragai.
Am incercat fiobilin si imi linisteste stomacul atunci cand mananc mancaruri grele.
Am si niste omeprazol dar mama a zis sa nu iau pentru ca acela este pentru dureri.
Sunt programat sa fac niste analize intr-o luna dar ma gandeam ca pot gasi niste ajutor pana atunci...
Sper sa ma puteti ajuta pentru ca pur si simplu
2 comentarii
0
27-12-2010, ora 21:40
Teutorix
Nu este medic/terapeut
Teutorix
P.S. Dimineata chiar daca mananc ceva inainte sa vomit, tot doar acid gastric voi varsa, mancare nu.
0
27-12-2010, ora 23:10
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Chiar daca la ecografie (ar fi bine sa faci)o sa ti sa spuna ca ai probleme numai cu colecistul, sau o sa ti se recomande antiacide, cel mai bine e sa faci endoscopie, numai asa se vede daca e vreo problema in stomac, nu numai aciditate. Fa-ti din scaun sau sange si analiza pentru depistare Helicobacter Pylori. Cu analizele astea orice gastroenterolog iti va da cel mai precis diagnostic si tratament. Antiacidele, chiar si cele pentru refluxul bilei, iti iau senzatiile, dar daca e vreo alta cauza, ramane ascunsa si nu e bine. Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.