Varicocel sau altceva ? astept un raspuns va rog

15-07-2015
george25
Nu este medic/terapeut
george25
Buna ziua.am 21 de ani...acum 3 ani am fost la un medic urolog si am fost depistat cu varicocel stang, dar nu era grav si a zis ca nu e de operatie..

Acum de cateva saptamani ma supara iara, si e putin ciudat acum, ma doare cateodata testicolol stang, ma doare in partea stanga si ma doare si picioru..o durere micam o amorteala, si de la picior ma doare si 2 degete iar cateodata o vene e umflata putin, ca si cum m.as incorda si se umfla venele. nu ma doare permanenet, ma ba doare intro parte..ba picioru..nu e o durere foare tare..

Eu ma gandesc cum varicocelul este o dilatatie a venelor cordonului spermatic din cauza tulburarilor functionale in drenajul sangelui venos de la nivelul testiculului..de aia am problema cu durerea pe partea stanga si cu venele..

M.am programat la urolog..dar sunt programat peste 2 saptamani..eu ce sa fac pana acum?
Oare e ceva grav ?

Astept raspuns..multumesc..
2 comentarii
0
19-07-2015, ora 17:02
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ai facut bine ca te-ai programat; daca ti se recomanda internare si operatie sa nu eziti in a fi de acord ; si asa, in 3 ani trebuia sa mai mergi la control...Dupa parerea mea este varicocelul care trebuie rezolvat; pana ajungi la medic, stai cuminte, nu ridica greutati, nu fa sport, mananca lejer.
0
24-01-2022, ora 18:21
John 55
Nu este medic/terapeut
John 55
Buna seara doamna doctor.
De 1 an de zile încercam sa face un copil însă nj se prinde.
Am început sa fac o serie de analize printre care și o spermograma.
La spermograma mi-a ieșit concentrația scăzută. După primera rezultatelor am fost la un medic urolog care mi-a făcut o ecografie care a descoperit ca am varicocel.
Din cauza asta nu se prinde ?
Ce e de făcut ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: