Varicocel - tratament nechirurgical?

27-05-2011
andrei_and
Nu este medic/terapeut
andrei_and
Am varicocel mare, vizibil, la testiculul stang. De cand practic sport am inceput sa simt dureri usoare, continuu, in zona abdomenului inferior si in testicul.
Avand o stare psihica precara nu as putea face fata perioadei de recuperare dupa operatie. Ma intereseaza rezultatele tratamentelelor de medicina naturista, alternativa - acupunctura, fizioterapie, ceaiuri, unguente.
2 comentarii
0
29-05-2011, ora 00:57
andrei_and
Nu este medic/terapeut
andrei_and
As dori deasemenea sa imi indicati clinici private din Bucuresti unde se foloseste embolizarea prin cateterism. Scleroterapia se poate utiliza si in cazul varicocelului? Despre metoda endovasculara radiologica ce cunoasteti?
http://www.adevarul.ro/locale/targu-mures/Targu-Mures-_Operatie_de_varicocel-fara_bisturiu-in_premiera_0_391761037.html
0
18-12-2013, ora 15:37
adinaj88
Nu este medic/terapeut
adinaj88
In Bucuresti se face embolizare la doctorul Nechifor, la Ponderas. Si stiu ca se face si pentru varicocel, ca nu este dureroasa si ca nu are toate efectele secundare ale operatiei - durere persistenta, hidrocel, infectie. Asta pentru ca e fara taieturi, doar cu o mica intepatura la picior sau mana.

Succes tuturor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.