Varicela | Forumul Medical ROmedic

Varicela

15-05-2014
Riz.Mihaela
Nu este medic/terapeut
Riz.Mihaela
Buna ziua!Am si eu o nevoie de cateva informatii.De 4 zile am luat varicela de la fetita mea in varsta de 3 anisori.Dar la mine nu se manifesta ca la ea, adica multe 'basicute' pe tot corpul, la mine au aparut maxim 20 pe tot corpul.In prima zi ma manca tot corpul dar am avut surpriza de a vedea ca am doar atatea(20) 'pete' rosiatice la inceput care s-au transformat doar cateva in 'basicute'.Febra nu am facut, decat dureri de cap am avut.Dr. de fam mi-a spus ca am varicela.Eu nu stiu ce sa cred.O data cu aparitia acestei varicele mi sa inflamat si un ganglion la sub bratul drept.Ce credeti, asa trebuie sa decurga boala?Sau am altceva?Astept raspuns.Sunt putin speriata.
2 comentarii
0
16-07-2014, ora 08:57
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Este adevarata afirmatia ca nu exista boala, ci doar bolnavi, cu manifestari clinice diferita, de la lipsa oricarui semn(boala subclinica) pana la tabloul complet + complicatiile posibile.
0
17-07-2017, ora 20:16
Ju
Nu este medic/terapeut
Ju
Buna ziua, baietelul meu exact cand a implinit 2 ani a facut varicela si in urma cu o luna a facut sora lui, copii au amandoi ROR-UL facut, baietelul a erupt brusc pe burtica, spate si 2 pe picioruse!Nu sunt multe, febra nu a facut, de mancat mananca, sunt la ziua 2 si acele bubite pe picioruse i-au iesit astazi, sunt destul de mari..i-am cumparat mixtura mentolata, si o spuma speciala Pox Clin si inca o crema mentolata care usuca!Stam la racoare si este acoperit corpul cu haine lejere pt.a nu se scarpina, schim bluza de 3 ori pe zi in caz ca se rup sa nu se extinda si mai mult!ii mai dau si pt imunitate!Intrebarea mea este daca la a 4 zi as putea iesi cu el avand in vedere k nu a facut febra si ca este energic, mananca.este bn sau trebuie sa ast.pana se usuca?si de ce trebuie sa stea asa de mult in casa, care ar fi riscul atat de mare?!PNEUMONIE???va rog un rasp.Va multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Varicela sau vărsatul de vânt, o boală încă activă
  •