Varice operate

14-06-2012
cost
Nu este medic/terapeut
cost
Buna ziua,

Am fost operat de varice pe 17.05.2012. Dupa operatie s-a intarit locul unde a fost vena safena( asa mi-a spus Dr. ca-i doar locul) si am un loc pe gamba mai rosu. Am fost la control la Dr. ce m-a operat si mi-a spus ca totul este OK, insa medicul dermatolog care m-a vazut zice ca nu-i in ordine si nu mi-a dat reteta pentru medicamentele recomandate de Dr. chirurg (detralex, geluri antiinflamatoare). Poate cineva sa-mi spuna daca este normal ca locul acela sa se intareasca si dupa cat timp de la operatie va reveni la normal?
6 comentarii
0
14-06-2012, ora 15:27
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
pentru siguranta faceti un examen de laborator in directia infectiilor (leucocite, CRP). daca vreti sa fiti si mai sigura se poate face si un schograf local (acumulare de lichide), sau un echo-dupplex (tromboza venoasa)
0
15-06-2012, ora 09:36
cost
Nu este medic/terapeut
cost
Multumesc. Stiti cumva daca schograf sau echo-dupplex se poate face in Galati sau Focsani si unde anume?
0
15-06-2012, ora 11:28
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
echografie normala are fiecare spital si foarte multe cabinete private. un echo-duplex este mai rar insa fiecare chirrurgie vasculara sau sectie de interne bine dotata ar trebui sa aiba
0
16-11-2012, ora 11:17
Dr. Halpern Rafael
Chirurgie vasculara, Bucuresti
Dr. Halpern Rafael
Dupa interventia de varice fie prin operatia clasica (stripping) fie miniinvaziv cu laser sau radiofrecventa este normal ca pe traiectul venei safene sa apara uneori mici vanatai sau mici induratii care dupa 2-3 saptamani dispar. Nu va impacientati si urmati sfaturile chirurgului care v-a operat
0
02-07-2013, ora 13:18
florin vasile
Nu este medic/terapeut
florin vasile
Buna ziua,

sunt curios vum au evoluat simptomele, daca s-a intarit vena safena mai mult, daca ti-a trecut si dupa cat timp si daca ai avut alte complicatii. Tatal meu s-a operat de curand si are aceleasi simpome, nu stiu daca este sau nu in regula aceasta intarire a venei cu durere si locul rosu de pe gamba.

Multumesc foarte mult.
Astept un raspuns cat mai curand.
0
03-06-2015, ora 13:03
Viorica mica
Nu este medic/terapeut
Viorica mica
Buna ziua! Tatal meu in virsta de 55 ani se confrunta si el cu o asemenea problema! In urma cu 4 luni a facut duplex sonografia arterelor membrelor inferioare, iar concluziile au fost urmatoarele:
a) Modificari difuze de tip aterosclerotic.
Semne de stenoza a. femorala comuna dreapta 35%, stinga 50%.
b) Boala varicoasa a membrului inferior sting - v.saphena magna permiabila, incompetenta d~6mm, din treimea superioara a femurului traseu subcutanat, pe suprafata gambei emite ramuri subcutanate varicos dilatate.
Pe suprafata mediana a gmbei se vizualizeaza vena perforanta dilatata, incompetenta 10cm de la maleola.
c) Semne de tromboza in sistemul venelor superficiale a membrului inferior sting - v. saphena magna pe unele segmente nu se compreseaza coplect cu sonda.Tromb in curs de realizare.
I sa recomandat sa faca o interventie de varice la membrul inferior sting, insa el este foarte slab si i sa mai depistat si BCV. encefalopolineuropatie dismetabolica cu tetrapareza moderata, ataxie senzitiva, Sm hidrocefal- atrofic moderat pronuntat.
Mentionez faptul ca tatal meu este un fumator inrait.
Domnule doctor Halpern, datine si noua un sfat, poate se trateaza cumva si fara interventie chirurgicala, fiindca nu stim daca va rezista in timpul interventiei.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Operatii de indepartare a varicelor
  • Varicele
  • Cum te protejezi de varice?
  • Varicele la tineri
  • Sfaturi pentru persoanele cu varice - aspecte pe care trebuie să le știi
  • Dieta vegetariană, asociată cu o creștere a riscului de varice la bărbați
  •