Valve defecte, hipertensiune ciudata, extrasistole, tratament

21-01-2016
Marian67
Nu este medic/terapeut
Marian67
Domnilor doctori va supun atentiei manifestarile mele:

Posed valvele cardiace cu insuficienta (aortica, mitrala, tricuspida, pulmonara, cu regurgitari de grad 3-2-1-1), insuficienta cardiaca clasa 2-3 NYHA, extrasistole atriale, calcificare mica de IMP si hipertensiune care, in pozitie verticala fara tratament: 150-160 mmHg si scade instantaneu la asezare pe scaun la 120 mmHg, puls bradicardic in pozitie culcat de cel putin 20 de ani. Daca iau tratament, tensiunea in verticala scade la 130-135 mmHg, iar in sezand sau culcat scade la 110-100 mmHg. Indiferent de situatie si tratament, diastolica este intotdeauna mai mare cu 20-30 mmHg fata de jumatatea sistolei.

Medicul cardiolog nu mi-a putut explica de ce tensiunea scade cu 30-40 mmHg instantaneu de la o pozitie verticala in cea sezand. Totusi, mi s-a dat tratament pentru hipertensiune, Lisinopril 2, 5 mg dimineata, care a fost bunisor dar aveam extrasistole si tuseam. S-a schimbat tratamentul cu Atacand 4mg dimineata, a fost bunisor, dar dupa cateva luni au aparut multe extrasistole, si am luat la recomandarea medicului de familie Aspacardin 2 /zi cam 3 saptamani, dar in ultimile zile dupa ce iau Atancad nu mai pot respira bine, am o strangere ca un cerc in jurul inimii, oboseala mare la efor minim. Am intrerupt tratamentul cu Atacand 2 zile, si au disparut manifestarile enuntate mai sus, dar ce fac cu hipertensiunea ?

Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele:
1.Ce alt medicament de tensiune as putea sa iau, si care nu are urmatoarele manifestari:
-dificultati de inghitire, umflare la baza gatului, oboseala mare, senzatie de rotire, dureri articulare.
2.Din ce cauza am o variatie atat de mare a tensiunii arteriale, doar schimband pozitia corpului ?

Mai posed urmatoarele: inceput de spondilita anchilozanta fara tratament, tiroidita autoimuna fara tratament, colecistita cronica fara calculi, un pic de steatoza hepatica, fara virusi B sau C, o pietricica la rinichiul stang, nefumator, fara alcool, rar cate o cescuta mica de cafea, glicemia cam la limita 100-110, colesterol total 250 care nu scade desi tin regim de cativa ani, 49 ani, 180 cm, 75kg.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici