Valori ecografie mai MICI ca la precedenta

13-11-2012
florentinab
Nu este medic/terapeut
florentinab
Sunt insarcinata in 38 de saptamani si ma ingrijoreaza faptul ca la ultimul eco, facut ieri, au iesit valori mai mici decat la cel din saptamana 36. Daca pana in saptamana 36 bebelina era mai mare (dupa masuratori) cu o saptamana, acum reiese ca este cu o saptamana mai mica. La 36 sapt avea greutatea 2880g, acum la 38 saptamani are 3000g, adica in 2 sapt a crescut doar 120g. Medicul meu spune ca e normal atata timp cat misca si bataile inimii sunt in regula...dar totusi, pentru un bebe despre care mi s-a spus mereu la eco ca va fi mai durduliu, acum mi se spune ca va fi un bebe micut. In saptamana 36 am facut analiza pt streptocoul b si a iesit pozitiv - mi s-a prescris tratament cu ampicilina 500mg, 1 la 6 ore timp de 7 zile si 10 zile de cervigid ovule. E posibil ca tratamentul sa fi afectat fatul? Ar trebui sa vad si alt medic? De ce brusc ia atata de putin in greutate cand in aceasta perioada ar trebui sa ia mai mult?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
1 comentarii
0
13-11-2012, ora 22:48
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
De cele mai multe ori rezultatele ecografiei nu se potrivesc cu realitatea.Mie la 36 de saptamani mi-a spus medicul ca bebe are 3500 g si am nascut la 40 de saptamani o fetita cu greutatatea de 3400 g.Cunosc foarte multe astfel de cazuri, asa ca nu te ingrijora.Ca idee, si daca ar avea la nastere 3000 g, aceasta greutate nu este considerata ca fiind mica, ci normala.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul