Vajait in urechea dreapta la aplecare sau intoarcerea capului

30-04-2012
tinaeta
Nu este medic/terapeut
tinaeta
Buna ziua

Am 29 de ani si am observat recent ca am un sunet de tip vajait de vant in urechea dreapta doar la aplecare, intoarcerea capului intr-o anumita pozitie, scremut, eructatie. Nu este constant, nu are volum mare insa am devenit eu recent constienta de el, nu stiu de cand este prezent. Totodata vajaitul are pulsatii odata cu bataile inimii iar daca aplic presiune pe gat sub ureche, dispare.

Am avut in trecut 2 episoade de vertij pozitional benign, aul trecut si acum 2 ani, am facut toate testele la ele, inclusiv rmn, nu a iesit nimic anormal. Nu stiu daca exista sau nu legatura.

Sufar de sinuzita, in fiecare iarna ma confrunt cu cate un episod si in rest am o rinoree continua si enervanta sub forma de lichid transparent. Am deviatie de sept iar noaptea de obicei mi se infunda o nara.

Am in general tensiunea mica, 9-10 cu 5-6. si uneori am senzatia ca imi cade si mai tare si simt nevoia de a casca foarte des si astfel imi revin.


Ce ar putea cauza zgomotul in ureche?
3 comentarii
0
30-04-2012, ora 16:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauza este dereglarea de circulatie la nivelel urechii medii
sintensiunea mica si hidratarea proasta si problemele la coloana cervica s.a.m probleme influenteaza circulatia
cu multa rabdare iti scimbi modul de alimentatie si hidratare
investighezi coloana cervicala, fund de ochi, examen orl, neurologie
daca nu se gaseste nimic faci o angiografie
0
02-09-2013, ora 21:57
Nadejda24
Nu este medic/terapeut
Nadejda24
Barbat, 50 animai mult de o luna din ureche ii curge un lichid transparent, nu mai prezinta alte simptome.Va rog mult sa-mi spuneti ce ar putea fi.Multumesc
0
03-09-2013, ora 09:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un medic ORL..dupa ce vede urechea o sa va spuna concret despre ce este vorba
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: