Vaccinurile nu sunt deloc obligatorii insa... daunatoare

19-11-2011
Iminira
Nu este medic/terapeut
Iminira
Putini stiu ca asa zisele vaccinuri obligatorii nu sunt deloc obligatorii, nu exista lege care sa te oblige sa-ti vaccinezi copilul si ca ele pot fi refuzate cu amabilitate (atentie unul se da in prima zi de nastere) caci aduc numai daune si nimic bun, cu atat mai putin vreo protectie. Acest lucru cu atat mai valabil la sugari si copii mici. Medicii homeopati, naturopati, oamenii foarte bogati sau foarte cultivati nu-si (mai) vaccineaza deloc copii si acestia sunt cu mult mai sanatosi decat cei vaccinati.

Autismul, neurodermita, boli infectioase cauzate de un sistem imunitar slabit provin des de la mercurul din vaccinuri. (thiomersal, adica metil de mercur, de 50 de ori mai neurotoxic decat mercurul pur). La sugari cantitatea de thiomersal este in aceleasi doze ca si la adulti, desi greutatea corporala a sugarilor este de cel putin 20 de ori mai mica. Asta ar trebui sa dea de gandit oricui.
Pe langa thiomersal in vaccinuri se mai afla si formaldehid, hidroxid de aluminiu si alte noxe neurotoxice care aduc daune sigure. Ca sa nu mai vorbim de microbii, visurii si alte porcarii modificate genetic.
De ce ramana o asemenea cicatrice in piele, si asta pe viata, de la o singura intepatura de ac ?
Cum microbii nu pot sa faca asa ceva, este clar ca numai adausurile chimice din vaccin pot distruge intr-un asemenea hal tesutul. Daca la piele efectul este atat de mare si de vizibil, cat este mare este oare la creier unde mercurul are cel mai mare impact ?

Desi absolut toata populatia este vaccinata de TBC exista la ora actuala cateva sute de milioane de bolnavi de TBC, tendinta creste masiv. Vaccinurile nu potejeaza de absolut nimic, ci dimpotriva. In satele nevaccinate, la multe molime, populatia din acele sate a fost mai putin atacata de boli decat in cele vaccinate.

Autismul a crescut masiv de cand numarul de de vaccinuri a crescut - in special de la vaccinurile contra bolilor copiilor - si s-a dovedit foarte clar ca vaccinurile sunt cauza. Dar cum concernele controleaza totul, acest adevar nu se recunoaste. 'Bolile de copii' sunt doar niste mecanisme de curatire a corpului prin piele, suprimarea lor duce la boli grave mai tarziu. Nici un copil nu ar trebui vaccinat caontra bolilor copiilor.

Nu mai credeti deci orbeste medicii si nu va mai lasati copiii sa fie vaccinati de medici care nu isi asuma nici un fel de raspundere pt. ceea ce fac. Informati-va mai bine singuri, deschideti ochii, nu mai fiti sclavul medicinii, caci medicul nu sufera, ci copii si parintii. Si care medic va recunoaste ca a daunat vreunui pacient ? Nu se stie nici un caz pana in ziua de azi si se duce anual mii de procese in cazuri evidente de mal praxis.
In fiecar an se interzic mai multe vaccinuri la nivel global, din cauza mortii pacientilor. Acest lucri spune mult despre cat de nocive sunt ele. Avantajele exista numai pe hartie, in mod teoretic, se repeta de fapt aceleasi minciuni si statistice falsificate de producatorii lor, in care medicii si pacientii CRED u mare naivitate.

Asa ca informati-va, adevarul nu poate fi ascun mult timp si nu pentru toti.
---------*

Femei ucise de la vaccinul contra cancerului de col uterin (Gardasil)
(Gardasilul este interzis la femei peste 26 de ani, dar este dat la fetite, virusul doar nu stie diferenta, oare de ce ?)
---------*

In Franta s-a interzis reclama la Gardasil
---------*

In Japonia vaccinul MMR pt. copii este interzis de mai mult de 8 ani (oare ce stiu japonezii)
---------*

In Anglai a fost interzis un vaccin MMR
---------*

Unui doctor englez car a aratat legatura intre autism si vaccinul MMS i-a fost ca pedeapsra suspendata licenta
---------*

Santatea fara vaccinuri este mult mai buna decat cu ele. La un vaccin se castiga cam 150 de Euro, indifernt cine-l plateste (statul, noi toti prin asigurari). Acei bani ajung la producator indiferent cine-i plateste. Asta inseamna afacere. Pana acum nu aexistat vreo firma producatoare sa dea vaccinuri gratuite cuiva.

(*modificat de admin)
9 comentarii
0
19-11-2011, ora 19:42
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
În realitate, foarte rar am văzut vaccin indicat de vreun medic. Doar de câteva ori, în 17 ani de carieră. De regulă pacienţii sunt cei care fac presiuni ca să se vaccineze. Cel puţin în cazul vaccinului antigripal, ei de regulă nici nu trec pe la medic. Iar în cazul vaccinurilor aşa-zis obligatorii, medicul nu indică nimic, ci dă un aviz "apt pentru vaccinare". În termeni legali, asta nu înseamnă indicaţie că vaccinul trebuie să se facă, ci că nu există contraindicaţii la vaccinare.
0
20-11-2011, ora 00:06
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
dle Doctor, sa inteleg ca vac antipolio, BCG DTP...nu sunt obligatorii???
0
20-11-2011, ora 08:32
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu, nu există nicio lege care să oblige oamenii la vaccinare. Acestea se mai numesc uneori 'vaccinuri obligatorii' deoarece medicul nu poate refuza să vaccineze dacă pacientul se prezintă în acest scop şi nu există contraindicaţii. Cu alte cuvinte, sunt obligatorii din punctul de vedere al medicului. Dar, pentru pacient, reprezintă un drept şi nu o obligaţie. Orice pacient poate alege nevaccinarea fără aprobarea niciunei autorităţi, fără a fi necesare explicaţii şi fără a fi sancţionat, deoarece, acolo unde nu este obligaţie, nu sunt sancţiuni.

Pe de altă parte, părinţii care nu doresc vaccinarea copilului mic, trebuie să ia în considerare faptul că grădiniţele, ca şi taberele şcolare, nu sunt obligatorii. Directorii de grădiniţe, ca şi organizatorii taberelor pot respinge copiii nevaccinaţi şi o fac adesea. Nu întotdeauna sunt de vină, deoarece ei înşişi sunt expuşi presiunilor SANEPID-ului, care, dacă nu ar exista vaccinările acestea, ar fi lipsit de unul dintre principalele obiecte de activitate. Dar directorii de şcoli nu pot face acelaşi lucru din motiv de nevaccinare, fiindcă şcolarizarea este obligatorie.

Acuma, în legătură cu interzicerea reclamei la Gardasil sau la alte vaccinuri: trebuie spus că toate vaccinurile injectabile sunt medicamente etice şi nu OTC-uri ('over the counter'), nici suplimente alimentare. Medicamentele etice sunt acelea care se eliberează pe bază de reţetă şi, în cazul lor, reclama în mijloacele media generale, cum ar fi televiziunea sau panourile outdoor, nu este permisă. Faptul că, în România, oricine îşi poate cumpăra şi injecta un vaccin antigripal fără nicio indicaţie medicală, în schimb nu-şi poate cumpăra două ampiciline dacă l-a apucat durerea de măsea vineri seara, ţine de curiozităţile lumii noastre.
0
20-11-2011, ora 16:10
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Medicii stiu ca Programul National de Imunizari din Romania este parte integranta din Programul extins de imunizari PEI [ The Expanded Programme on Immunization ] initiat in 1974 de OMS si include un ansamblu de masuri ce asigura vaccinarea tuturor copiilor din Romania, folosind produsele interne si de import sub recomandarile expertilor OMS si UNICEF. PNI asigura vaccinopreventia poliomielitei, difteriei, tetanosului, tusei convulsive, rujeolei si tuberculozei. Pana in 1974 la nivel mondial doar 5% dintre nou-nascuti erau corect vaccinati, fata de 70% in prezent. Riscurile potentiale legate de administratrea vaccinurilor exista, dar sunt limitate si de neglijat gandindu-ne la eradicarea si punerea sub control a acestor boli capabile sa ucida milioane de oameni.In acest context vaccinurile recomandate de organizatiile medicale internationale consider ca au caracter de obligativitate pentru copii, adolescenti si adulti aflati in situatii de risc.
0
05-01-2012, ora 21:30
andrada4ever
Nu este medic/terapeut
andrada4ever
Atentie! Eu nu am avut vaccinul impotriva polio, si am avut la virsta de un an sechele ploiomielita! Eu cred ca vorbesc in numele tuturor care sufera din aceasta cauz a toata viata! Dati copiilor vaccinele impotriva acestor boli, ginditi-va un moment ce va vor spune acestia cind vor fi handicapati pe toata viata numai pentru ca parintii nu au vrut sa faca un vaccin.Am 37 de ani si in curind am nevoie de un carucior cu rotile, as schimba aceasta cu un simplu vaccin.Ginditi-va la copii vostrii, eu va dau un sfat din inima.
0
05-01-2012, ora 22:04
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
La multi ani Andrada, imi pare rau de necazul tau, dar te felicit pentru ca indemni parintii sa-si vaccineze copii.Din pacate sunt si medici care nu tin cont de acest lucru.
0
06-01-2012, ora 10:18
andrada4ever
Nu este medic/terapeut
andrada4ever
La multi ani tuturor! Apropo vaccinul anti polio la copii! De cind se da acesta obligatoriu copiilor nu mai exista decit in exceptii afectati cu acest syndrom. Daca nu se mai face obligatoriu o sa revina din nou acest virus/syndrom polio. Ce ma nelinisteste este faptul ca multi doctori tineri nici nu stiu ce este acesta, nu exista reabilitare sau ajutor la asa ceva. O data cu vaccinul anti polio (prin anii 1960-1970) a disparut acest syndrom (multumesc la d-zeu). Din aceasta cauza nu s-a mai cercetat posibile reabilitari, medicamente, decursul si urmariile acestua.Medicina sta inca la inceput in cazul ca acest virus sau syndrom POLIO din nou se raspindeste..
PS sint nascuta in anul 1974, in acest an au fost foarte multi copii cu acest virus afectati in romania.
Eu am un baiat sanatos, a implinit 18 ani, in afara de vaccinele impotriva gripei, a primit toate celelalte, vaccine impotriva: polio, hepatita, meningita, tbc etc. Numai cele ce sint importante
Va doresc tuturor multa sanatate si noroc in toate
0
18-01-2012, ora 11:45
DariaP
Nu este medic/terapeut
DariaP
Exista un vaccin preventiv pentru protectia de hpv?
0
12-04-2017, ora 20:19
marie-ta
Nu este medic/terapeut
marie-ta
Intre 1953-1965 milioane de americani au fost infestati cu sv40 care provoaca tumori in special ale creierului. Virusul era prezent in vaccinul anti-polio.Dupa 1965 el a fost exportat in India desi se stia. Virusul se ia sexual, oral, fecal. Anumite vaccinuri contin ai acum sv40. In 2013 C.D.C a recunoscut pe pagina oficiala ca a infestat populatia. Incidenta cancerului la copii 0-19 ani din mame vaccinate a fost de 118%.la cancerul creierului (cea mai mare) 60% si 40% la alte forme de cancer. Nu stiu daca noi am importat de la ei dar este foarte posibil. Si astazi acest sv40 este prezent in unele vaccinuri, probabil cele export Africa ceea ce adevereste mortalitatea in urma vaccinarii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.