Vaccinul de 1 an

13-07-2014
mimi32
Nu este medic/terapeut
mimi32
Buna ziua sunt mamica unui bebe de 9 luni si ma inspaimanta vaccinul de 1 an, pana acum am facut toate vaccinarile insa despre cel de la 1 an am inteles ca are reactii advese si au ramas copii cu handicap din cauza lui, eu am si o vecina care a avut baiatul sanatos iar dupa ceva timp de la vaccin copilul nu a mai mers are probleme cu piciorusele. Bebele nu are acea floricica la manutza, asistenta medicului de familie mi-a spus ca nu s-a prins si ca trebuie refacut cu cel de 1 an... o alta doamna care lucreaza tot in domeniu medical mi-a spus ca nu se fac amandoua vaccinarile si trebuie o perioada de cel putin o luna intre ele.Va rog sa ma ajutati cu un sfat..ce este de facut ? Este important vaccinul de la 1 an ? Este periculos ? Are reactii adverse? ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc anticipat !
3 comentarii
0
13-07-2014, ora 19:22
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Daca vaccinul face parte din schema obligatorie de vaccinare, din punctul meu de vedere, trebuie facut. O sugestie pentru a diminua efectele negative ale vaccinului. Administrati copilului, in ziua vaccinarii, 5 granule de Thuya 15 CH ( fiind vorba de un copil mic, granulele homeopate de dilueaza in putina apa, direct din tub, nu se ating cu mana, se pun intr-un pahar de sticla cu putina apa, se dizolva si se da copilului sa bea apa cu remediul homeopat, cu aproximativ 30 minute inainte de masa). Numai bine
0
14-07-2014, ora 01:05
mimi32
Nu este medic/terapeut
mimi32
multumesc..raspunsul asta nu ma linisteste cu nimic..imi suna oarecum a reclama
0
16-07-2014, ora 20:58
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Vaccinul rujeola-oreion-rubeola este f.important, la fel ca si celelalte.Ceea ce se vorbeste pe la colturi ca de altfel si pe net, de catre persoane total neavizate, este altceva.Vaccinurile din sistemul national sant atatea cat statul isi poate permite sa faca, daca veti consulta calendarul vaccinal al altor tari veti observa saracia celui autohton. Deasemeni puteti observa si rata imbolnavirilor si a mortalitatii infantile in tari care au un buget corect pt sanatate si cele care nu-si permit.Vaccinurile sant realizate tocmai in scopul de a preveni lucruri grave.Puteti afla riscurile la care va expuneti copiii prin nevaccinare citind despre complicatiile bolilor pt. care refuzati vaccinarea.In felul acesta va asumati responsabilitatea gestului in cunostinta de cauza.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul antiHPV
  • Vaccinarea și autismul
  • Evaluarea nou-născutului
  • Evaluarea sugarului de două luni
  • Evaluarea sugarului de patru luni
  • Evaluarea sugarului de șase luni
  • Evaluarea copilului de 4 ani
  •