Vaccinul anti D

28-12-2010
denisaapostol
Nu este medic/terapeut
denisaapostol
Buna ziua,
Am Rh negativ, o nastere si mai multe avorturi, in urma carora nu am fost imunizata. In prezent sunt insarcinata in 27 de saptamani, am facut dozarea anticorpi anti rh de doua ori pana acum(ultima oara in a 25 a saptamana) si au iesit absenti. Intrebarea mea este daca in aceasta situatie este sau nu necesar sa fac vaccinul anti D.
Va multumesc.
Cu respect,
Denisa Apostol
61 comentarii 12 3 Înainte ›
0
28-12-2010, ora 19:44
alina23mai
Nu este medic/terapeut
alina23mai
Buna! Si eu am Rh negativ si sotul Rh pozitiv. Am nascut in urma cu 3 luni jum. un baietel sanatos, dar copilul avand Rh pozitiv, am facut dupa nastere vaccinul. In timpul sarcinii nu a trebuit sa fac acest vaccin deoarece si mie mi-au iesit absenti anticorpii la toate analizele facute (lunar). In schimb, copilul a avut un icter prelungit, pana la aprox. 2 luni, dar totul e bine. Iti doresc sarcina usoara in continuare si un bebe sanatos!
0
29-12-2010, ora 08:58
denisaapostol
Nu este medic/terapeut
denisaapostol
Buna Alina! Multumesc mult pentru raspuns, sanatate si voua si Un An Nou Fericit!
0
12-01-2011, ora 19:29
alina23mai
Nu este medic/terapeut
alina23mai
Eu am Rh-, iar sotul Rh+. Am nascut un copil cu Rh+ si dupa nastere mi s-a facut vaccinul anti D. In timpul sarcinii anticorpii au fost absenti. Intrebarea mea este: cati copii mai pot face fara sa fie riscuri? Nu m-am documentat in aceasta privinta, si as mai vrea macar 2 copii. Va multumesc anticipat!
0
21-01-2011, ora 18:02
alina23mai
Nu este medic/terapeut
alina23mai
Chiar nu stie nimeni? :(
0
04-05-2011, ora 01:08
y1a1s1m1i1n1a
Nu este medic/terapeut
y1a1s1m1i1n1a
Buna..am rh- si sotul+, am facut 3avorturi si am un baietel de 5ani.mentionez ca dupa avorturi nu mi sa facut nici un fel de vaccin.in timpul sarcinii cu baiatul anticorpii nu au fost prezenti pana in luna 7.dar nu mi-au facut nimic pana dupa nastere cand mi-au facut vaccinul.baiatul sa nascut sanatos.in fine.acum sunt insarcinata in 4 luni si mi-au iesit anticorpii iregulari tr8.eu sunt in spania si dr-ii de aici nu dau multe explicatii doar te pun sa faci o gramada de analize.imi poate explica cineva ce risc am si ce se poate face ca sunt super stresata ca m-au lasat in ceata si nu stiu ce va urma.va multumesc.
0
04-05-2011, ora 01:16
y1a1s1m1i1n1a
Nu este medic/terapeut
y1a1s1m1i1n1a
Am uitat sa mentionez ca dr mi-a mai zis ca ceea ce am eu este ceva care se intampla extrem de rar in sange si l-au pus si pe sotul sa faca nu stiu ce analiza, ca sa stie daca este acelasi tata al bebelusului si albaietelului care il am deja. A zis ca in functie de rezultat ei stiu ce e de facut.NU INTELEG Absolut nimic.
0
04-05-2011, ora 18:01
alina23mai
Nu este medic/terapeut
alina23mai
Buna yasmina! Este foarte important sa nu te stresezi, sa fii optimista si sa te rogi sa fie bine. Nu sunt in masura sa-ti dau sfaturi, parerea mea este sa astepti rezultatele analizelor si sa faci ce-ti va spune medicul care te are in observatie. Si sa stii ca rugaciunea poate face miracole, am vazut si eu. Multa sanatate iti doresc si sper sa fie totul bine!
0
05-05-2011, ora 23:26
y1a1s1m1i1n1a
Nu este medic/terapeut
y1a1s1m1i1n1a
Mersi mult Alina pt incurajare.Ai perfecta dreptate o sa incerc sa ma linistesc si sa stiic ca si eu sunt o persoana ce crede in rugaciuni si le si fac.credinta in D.zeu e singura care m-a salvat pana acum.multumesc mult.o sa te ti la curent cu ce mi se va mai intampla.sper sa iasa totul ok.pup
0
24-06-2011, ora 15:22
Just me...
Nu este medic/terapeut
Just me...
Salutare...
Am si eu aceeasi problema, am 3 intreruperi de sarcina si acu sunt insarcinata in 9 saptamani, astept rezultatul anticorpiulor anti rh..., rh-ul meu e negativ dar al sotului pozitiv. Sper sa fie totul bine, am citit despre femei aflate in aceeasi situatie si care au copii sanatosi. Sper sa fie si al meu la fel...
Doamne ajuta!!! Si sanatate tuturor.
0
24-06-2011, ora 15:31
Just me...
Nu este medic/terapeut
Just me...
y1a1s1m1i1n1a, avorturile au fost inainte sau dupa ce ai avut baietelul???
0
24-06-2011, ora 15:38
y1a1s1m1i1n1a
Nu este medic/terapeut
y1a1s1m1i1n1a
jUST ME-Da avorturile au fost toate 3 inainte de a avea baiatul.acum sunt iar gravida in 23sapt.am anticorpi titol1/2, adica de moment nu prezinta pericol.
0
24-06-2011, ora 15:43
y1a1s1m1i1n1a
Nu este medic/terapeut
y1a1s1m1i1n1a
Just me...si inca ceva am o prietena care are anticorpii 1/32adica e sarcina de risc si acum e insarcinata in 8luni si e tinuta sub control ecografic si analize de sange saptamanal si de moment e bine.are si ea o pierdere de sarcina si un baietel.tin sa mentionez suntem in spania si aici e diferit de romania.atentia maxima este ptr noi si bebelusii pe care ii purtam in burtica.totul e gratis ca in rom.
0
24-06-2011, ora 15:45
y1a1s1m1i1n1a
Nu este medic/terapeut
y1a1s1m1i1n1a
Adica in rom fara bani.mori
0
24-06-2011, ora 16:04
Just me...
Nu este medic/terapeut
Just me...
Baietelul tau are rh negativ ca tine sau pozitiv? Stai linistita ca totul va fi bine...asa incerc si eu sa gandesc si cred ca e important sa gandesti pozitiv. Din cate am inteles...baietii mostenesc rh-ul mamei si fetitele al tatalui, nu e intotdeauna asa dar destul de des...
0
24-06-2011, ora 16:07
Just me...
Nu este medic/terapeut
Just me...
Ai 1/2 anticorpii deci nu e nici un risc...sper sa-mi iasa si mie la fel...
Gandeste pozitiv si roaga-te mult ca Dumnezeu ne ajuta!
0
24-06-2011, ora 16:08
y1a1s1m1i1n1a
Nu este medic/terapeut
y1a1s1m1i1n1a
Baietelul meu are rh pozitiv.iar chestia asta e legenda ca baietii mostenesc rh mamei si invers.
0
24-06-2011, ora 16:13
Just me...
Nu este medic/terapeut
Just me...
Da...stiu ca nu e ceva sigur, se intampla si eu ma rog sa aiba copilul meu rh negativ sa nu fie nici o problema.
Tu esti pe maini bune in Spania, spanioli au cel mai bun sistem sanitar din Europa asa ca nu te stresa prea mult, mai alesc ca anticorpii ti-au iesit asa bine.
Eu in scbimb stau ca pe ace pana saptamana viitoare cand primesc rezultatele analizelor.
0
24-06-2011, ora 16:14
y1a1s1m1i1n1a
Nu este medic/terapeut
y1a1s1m1i1n1a
Da 1/2e minimul adica nu prezinta un risc atata timp cat nu se inmultesc.acum imi fac analize si eco ca o gravida care nu are nici o problema.pana acum faceam ecografii saptamanal.totul e bine.oricum nu te mai gandi ca asa faceam si eu la inceput plangeam si disperam zi de zi...gandeste-ca ai gravide fata nici un fel de pr si tinere si fac copii bolnavi.eu cred in D.Zeu f mult si stiu ca El creaza ceea ce El vrea si cui vrea.fa-ti toate controalele si analizele necesare si ai sa vezi ca va fi bine
0
24-06-2011, ora 16:20
y1a1s1m1i1n1a
Nu este medic/terapeut
y1a1s1m1i1n1a
Astept sa-mi scrii rezultatul analizelor sper sa fie bine dar chiar daca iti ies anticorpi si in nr mare nu dispera..ca nervii contribuie si ei in a-ti agrava situatia.ti-am zis prietena mea are1/32 super mult cred ca cel mai ridicat nivel...si uite mai are un pic si naste si nu a patit nimic.
0
24-06-2011, ora 16:35
Just me...
Nu este medic/terapeut
Just me...
Multumesc pt incurajare! Sper sa iasa bine... Oricum acum m-am mai linistit, la inceputul saptamanii am fost disperata, dar am incredere in Dumnezeu ca ma va ajuta si daca nu va fi bine o sa accept, oricum, pana primesc rezultatul o sa gandesc pozitiv, stiu ca asta il va ajuta si pe copilul meu.
Iti scriu cand primesc rezultatul si sper sa fie o veste buna :)
0
25-06-2011, ora 12:41
alina23mai
Nu este medic/terapeut
alina23mai
Buna fetelor! Ma bag si eu in discutia voastra... sunt si eu in aceeasi situatie. Am ramas din nou insarcinata, am acum 10 sapt. si bineinteles aceeasi intrebare ma framanta. Dar spuneti-mi, voua vi s-a spus chiar de la inceput sa va faceti dozarea de anticorpi rh ? Eu merg luni sa-mi fac analizele, dar nu mi s-a spus ca ar trebui s-o fac si pe aceea cu verificarea anticorpilor rh.
0
25-06-2011, ora 17:05
y1a1s1m1i1n1a
Nu este medic/terapeut
y1a1s1m1i1n1a
Mai intai trebuie sa faci analize sa vezi daca ai sau nu anticorpi prezenti in corp.in caz ca nuii ai prezenti, ai posibilitatea de a face dozari in functie de ce decide medicul...in caz ca ai anticorpii prezenti nu se fac dozari.cum e cazul meu.doar se urmareste starea fatului prin ecografii saptamanale si analize ptr verificarea anticorpilor daca se inmultesc.si asa mai departe.nu dispera ca acum medicina a avansat si rh neg nu mai e o pr chiar asa de mare...
0
26-06-2011, ora 23:38
Just me...
Nu este medic/terapeut
Just me...
Am primit ieri rezultatul analizei si anticorpii sunt absenti :) Maine il intreb pe medic daca pot sa fac vacinul, nu cred ca face rau si mai bine il fac...preventiv.Sper sa nici nu apara pe parcursul sarcinii.
Alina, fa analizele si abia apoi incepe sa te stresezi daca e cazul, ca nu are rost inainte si nu-i faci bine copilului.
0
27-06-2011, ora 01:09
y1a1s1m1i1n1a
Nu este medic/terapeut
y1a1s1m1i1n1a
Ma bucur f mult ptr tine..da, e mai bn sa-l faci exact asa cum ai zis preventiv...sa-ti spun de ce:cand am fost insarcinata cu baiatul mi-au iesit anticorpii absenti si fiind in italia si italienii au alt sistem...nu fac vaccinul cand ies ant absenti dar...surpriza in luna 7 anticorpii au inceput sa apara...de ce???nu stiu motivul probabil ptr ca fatul era pozitiv in fine...acum dr de aici din spania(ecograful)care e un super doctor mi-a confirmat ca in italia si franta nu se face vaccinul respectiv dar i spania chiar daca ai anticorpii absenti in luna6 se face vaccinul preventiv pt a nu se intampla ceea ce mi sa intamplat mie...asa ca tu insista...si eventual daca ceva ti se pare in neregula te sfatuiesc sa consulti un alt dr.dar tu cu siguranta vei putea face vaccinul asta...si inca ceva :mi-a zis dr asta de aici ca riscul mai mare de a apare anticorpii este dupa 5-6luni cand fatul creste si corpul incepe a produce mai mult sange.sper ca o sa-ti fie bn.zcul cel putin stai mai linistita.astept vesti...BUNE
0
28-06-2011, ora 13:42
alina23mai
Nu este medic/terapeut
alina23mai
Multumesc frumos pentru raspunsuri. Ma bucur ca ti-au iesit anticorpii absenti, Just me... Da, eu nu ma stresez pentru ca stiu ca nu-i face bine lui bebe, si cred ca D-zeu ne ajuta daca ne rugam. (M-a ajutat enorm in cazul baietelului de 9 luni jum pe care il am ). Dar stiti si voi cum e: teoretic stim totul, dar cand ne aflam noi intr-o situatie din asta, avem nevoie de alte sfaturi, de incurajari...cel putin eu asa simt. Stiam si eu ca anticorpii apar in principiu, in trimestrul 3, si mai stiu ca acest vaccin nu se face daca nu ai anticorpii prezenti, iar daca sunt, in sapt 28 de sarcina se face primul vaccin, apoi dupa nastere al doilea. nu stiam ca se poate face preventiv, e bine cand aflam lucruri noi care sunt folositoare, chiar imi voi intreba si eu medicul despre asta. Sper sa fie totul bine, sa aducem pe lume bebei sanatosi si sa ne fie si noua bine. Mai astept vesti de la voi.
0
28-06-2011, ora 15:19
y1a1s1m1i1n1a
Nu este medic/terapeut
y1a1s1m1i1n1a
Alina e invers daca ai anticorpii prezenti nu iti face vaccin in timpul sarcinii dar daca nu ii ai iti poate face in sapt 28.eu am anticorpi si nu-mi mai pot face nimic.
0
29-06-2011, ora 13:01
Just me...
Nu este medic/terapeut
Just me...
Eu astept deocamdata raspunsul medicilor in privinta vaccinului...sper sa se poata face, stiu pe cineva care l-a facut inainte de sarcina si in timpul sarcinii. Nu stiu exact la cate saptamani se face, astept sa-mi spuna un profesror de la Cluj, Dr Stamatian, sper sa se poate si sa nu apara deloc pe parcursul sarcinii.
0
30-06-2011, ora 13:43
y1a1s1m1i1n1a
Nu este medic/terapeut
y1a1s1m1i1n1a
Just me..tu stai linistita ca in cazul tau cum nu ai anticorpi vei putea face vaccinul imp e sa il gasesti ca din cate vad pe forum se gaseste cam greu prin Romania.oricum nu ai de ce te preocupa...pup
0
01-07-2011, ora 10:20
Just me...
Nu este medic/terapeut
Just me...
Am vorbit cu medicul meu si a zis ca din moment ce nu am anticorpii sunt slabe sansele sa apara pana la sfarsitul sarcinii sau sa afecteze copilul, dar ca daca vreau pot sa fac vaccinul preventiv, pt linistea mea.Cred ca il voi face totusi...desi medicul m-a linistit ca nu nici o problema!
0
03-07-2011, ora 02:30
y1a1s1m1i1n1a
Nu este medic/terapeut
y1a1s1m1i1n1a
Just me.stiu cum vb medicii...si stiu ca se fac crezuti de pacienti ptr ca noi cei in cauza cu pr. Ne place sa credem vorbele care ne linistesc.nu vreau nici sa te intorc nici sa te ingrijorez dar ti-am explicat care a fost situatia mea cu baiatul.mi-au aparut anticorpii in luna 7...si mai e ceva:sa zicem ca in luna 7-8 deja e un pic tarziu ca sa mai afecteze copilul dar pr e ca anticorpii raman si daca pe viit vrei sa ai alt copil...??? Eu nu am avut pe nimeni care sa-mi explice sau sa ma sfatuiasca..acum in sarcina asta am aflat ce si cum.tu fa ce crezi tu ca e mai bn dar nu te gandi la bani ca stiu c vaccinul asta costa in jur de 100€ si vei gandi la ce sa mai cheltui banii astia daca dr ma asigurat ca totul e ok..eu sper ca orice decizie vei lua o sa-ti fie bine si tie si lui bebe..astept vesti..si eu ma duc marti la control intru in sapt 25 multumesc luiD.zeu.puo
Adaugă un comentariu / răspuns
61 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Sugarii au un risc mai scăzut de a face gripă dacă mamele au fost vaccinate pe timpul sarcinii
  • Noile recomandări canadiene încurajează vaccinarea antigripală și antipertussis la femeile însărcinate
  •