Vaccinarile

28-12-2009
sita
Nu este medic/terapeut
sita
Buna seara doamna doctor!
Am o fetita in varsta de 8 luni!
La 6 luni..nu i s-a administrat vaccinul impotriba hepatitei, deoarece, medicul de familie nu l-a putut procura, prin urmare l-am facut doar pe celalalt.
Am fost anuntati sa venim, acum la 8 luni pt a i se administra si vaccinul impotriva hepatitei.
Fetitei mele de 4 zile ii fac injectabil, genta şi ampicilina, deaorece a facut acum 4 zile febra mare şi a vomat in jet din cauza unui rosu in gat!
L-a telefon i-am specificat medicului de familie ca face injectabil( tratamentul a fost precris in noaptea de Craciun de un medic pediatru din spital), dar acesta mi a spus ca daca astarea fetei este bună si nu face febra il poate face.
Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz..sa-l faca sau sa il amane?
4 comentarii
0
28-12-2009, ora 19:02
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Termina intai tratamentul injectabil cu antibiotice, mergi cu copilul la control la pediatru si acesta isi va da acordul pentru vaccinare.
Daca deja au trecut 4 zile de terapie, banuiesc ca nu se va prelungi prea mult. Ca sa nu-ti superi MF ii poti spune prin telefon ca bebelusul nu se simte tocmai bine, tot mai face putina febra si pediatrul a interzis deocamdata vaccinarea. Cat timp infectia respiratorie - care banuiesc ca a fost serioasa de a fost nevoie de asocierea injectabila a doua antibiotice- nu este eradicata , nu este vindecata prin tratament complet si corect, nu ai voie sa-i faci vaccin. Va putea fi vaccinat si cu o intarziere de cateva zile sau la campania din luna urmatoare.
0
02-01-2010, ora 17:12
sita
Nu este medic/terapeut
sita
Multumesc mult, doamna doctor!
Am fost la control si totul este fb.
As mai avea o intrebare pt ca nu toti medicii sunt de aceeasi parere!
Daca, copilul meu a facut 4 zile injectabil si 4 yile i s a administrat sirop..el vindecandu-se complet, poate face vaccinul, sau trebuie sa astepte o luna.de zile, deoarece unii medici considera ca dupa injectabil trebuie asteptat o luna pt a i se administra vaccinul!
Mentzionez ca azi a terminat tratamentul, azi am fost la control si copilul este bn..iar luni nea chemat la vaccin!
0
03-01-2010, ora 17:40
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Poate face luni vaccinul fara nici o grija.Numai bine!
0
03-01-2010, ora 20:51
sita
Nu este medic/terapeut
sita
Multumesc din suflet, doamna doctor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul antipneumococic
  • Vaccinul antiHPV
  • Vaccinarea și autismul
  • Evaluarea nou-născutului
  • Evaluarea sugarului de două luni
  • Evaluarea sugarului de patru luni
  • Evaluarea sugarului de șase luni
  • Evaluarea copilului de 4 ani
  • Dispozitivul pentru monitorizarea vaccinărilor
  •