Vaccin copii calatorie Africa

08-07-2015
RoxanaAdela27
Nu este medic/terapeut
RoxanaAdela27
Luna viitoare voi calatori impreuna cu sotul si fetita noastra in varsta de 7 ani, in Africa, Tanzania.Va scriu pentru ca am nevoie foarte mult sa mai aflu o opinie: acum 2 saptamani i-a fost administrata de catre medicul de aici o doza de vaccin Infarix, pentru ca medicul a considerat ca nu a fost terminata schema de vaccinare intrucat ea primise doar o doza de Infarix la varsta de un an.Intrebarea mea si nelinistea este :nu este periculos ca fetita mea sa primeasca 3 vaccinuri respecti Infarix, hepatita A si Tifoid la interval de numai 2 saptamani?Va intreb deoarece sunt foarte speriata avand in vedere cate controverse sunt legate de vaccinuri si medicul de aici mi se pare foarte degajat.
De asemenea ni s-a spus ca vaccinul impotriva febrei galbene nu este obligatoriu in Tanzania desi pe site/ul Ambasadei Romaniei si in alte surse se infirma acest lucru.
Va multumesc foarte mult
1 comentarii
0
09-07-2015, ora 15:10
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Vaccinarile multiple se pot face in aceeasi zi(!!!)si NU exista atatea vaccinuri cate suporta organismul; sau spatializate la 30 zile!(regulile vaccinarii!).Pentru Tanzania este necesara vaccinarea impotriva febrei galbene(OMS spune ca nu, dar medicii zonei recomanda fara ezitare vaccinarea), tetanos-polio-tuse convulsiva:Infanrix IPV Hib, Hepatita B si Hepatita A si Meningo ACWY(MENVEO)-acesta nu stiu unde il puteti gasi in Romania, incercati la Matei Bals.Din cate spuneti, in privinta vaccinarii a fost o neglijenta dificil de inteles.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul antiHPV
  • Vaccinările pentru călătorii
  • Vaccinarea și autismul
  • Evaluarea nou-născutului
  • Evaluarea sugarului de două luni
  • Evaluarea sugarului de patru luni
  • Evaluarea sugarului de șase luni
  • Evaluarea copilului de 4 ani
  • Vaccinarea înainte de vacanță (recomandări generale și vaccinuri disponibile)
  •