Va rugam! Avem nevoie de un sfat: pete suspecte pe corp + greata si somn agitat

05-04-2009
Ea28
Nu este medic/terapeut
Ea28
Buna ziua!
Va scriu in numele mamei mele. Are 53 de ani si azi a observat aparitia unor pete suspecte pe corp care sunt de doua tipuri. In partea superioara a corpului sunt pete rozalii-rosiatice de forme diferite, abundente, fara mancarime. Zona de aparitie: spate, abdomen, zona decolteului, maini si picioare pana la genunchi. In zona gatului si a fetei nu are nici un fel de pata. De la genunchi in jos apar un alt tip, mai degraba puncte decat pete. care difera inclusiv la culoare... acestea sunt rosiatice-violacee. In aceasta zona mama mea are foarte multe varice. De mentionat ca de doua zile se plange de dureri musculare si puternice dureri de cap (care se manifesta prepondent in varful capului si in zona fruntii). Plus are senzatii de greata, iar noaptea are somnul foarte agitat. Mentionez ca tensiunea arteriala este normala (133/76). Ce ar putea fi? Mama se stie alergica doar la praf si la polen. Va rugam sa ne ajutati.
Va multumesc anticipat!
4 comentarii
0
06-04-2009, ora 18:22
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Presupun ca deja ai dus-o la un medic.Cred ca este o reactie alergica alimentara, poate ca a mancat ceva ce nu trebuia.
0
06-04-2009, ora 20:17
Ea28
Nu este medic/terapeut
Ea28
Buna seara!
Am ajuns, intr-adevar, azi cu mama la doctor. Starea dansei s-a inrautatit. A facut febra (38, 8) iar petele s-au accentuat si s-au extins. Am fost trimise la spitalul de boli infectioase unde a fost diagnosticata cu angina acuta eritematoasa si i s-a prescris zinnat si neurofen. Pe de alta parte am ajuns si la dermatologie unde a fost diagnosticata provizoriu cu vascularita si i s-a prelevat sange pentru analize. I s-a prescris si de la dermatologie un tratament care consta in pentoxi retard, prednison si elocom crema. Miercuri mergem la control si vom afla si rezultatele analizelor. D-na doctor care a consultat-o pe mama a ramas uimita de abundenta petelor aparute si de suprafata extinsa a eruptiei. In afara de fata si gat, tot corpul este afectat. Daca pana miercuri boala nu da semne de regres, mama va fi internata pentru analize mai amanuntite. Am citit pe internet ca vascularita poate fi insotita de complicatii la nivelul intestinelor si a rinichilor. Intr-adevar, mama prezinta simptome de greata, insa, pana in prezent nu are varsaturi, iar recent si-a facut analize precum acid uric, ureea serica si creatinina si toata au iesit normal. Suntem optimiste ca totul va fi bine.
Va multumesc!
0
05-02-2010, ora 16:10
fabrizzio87
Nu este medic/terapeut
fabrizzio87
buna ziua am o problema care suna cam in felulrile de mai sus!!!deci acum 4 ani cam asa mi-au aparut pe fata 2 pete rosi langa ochiul drept. dupa ceva timp si langa ochiu stang 2, am observat ca am si pe corp 2 pe mana etc deci nu sunt foarte multe dar am impresia ca se fac tot mai mari.Dimineata nu se vad asa tare dar in contact cu caldura apa calda sau stres se vad mai tare si parca mai multe.Sunt sub piele ca niste semne !!!Am fost aici in italia la un doctor deramtolog pt ca mi-a iesit o pata pe burta in fine am mers la doctor mi-a zis ca pata de pe burta e un fel de boala care se manifesta la tineri adulti pitilius ceva de genul si ca trece singura in cam 2 luni.Si iam zis ca petele de pe fata mi-a zis trec singure si ele.II explic ca de 3 -4 ani circa nu mi-au trecut ci mi-au iesit in plus zice o sa-ti treaca.De acolo am inceput sa ma ingrijorez ca nu mai rezist cu capul pt aceste puncte.Am mers in germania la dermatolog mi-a zis ca am matreata ca nu stiu ce seborrica mi dat un sampon si o cerema fara rezultate, bine matreata nu mai am dar ma intereseaza fata si petele ce pot sa fac ??????????????????
0
05-02-2010, ora 16:10
fabrizzio87
Nu este medic/terapeut
fabrizzio87
SI OPERATIE DACA SE POATE NUMAI DATI UN SFAC CE SA FAC CU ELE CA NU MAI REZIST
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.