Va rog un sfat urgent daca se poate... tatal meu se usuca pe picioare si nu am nici o putere

26-08-2011
Mihaela Mihai
Nu este medic/terapeut
Mihaela Mihai
buna ziua

numele meu este Mihaela;

ma adresez in numele tatalui meu care are probleme de sanatate fara diagnostic- in varsta de 61 ani;
in vara aceasta a suferit de rinita alergica..asa i-au spus in prima faza..dupa care se pare ca nu este alergica...nu stiu exact sa va spun dar daca acest aspect cantareste mult in raspunsul dvs. ma pot interesa;
a luat antibiotice...spay-uri de nas o groaza..poate chiar mai mult decat i s-a prescris de la medic...in cele din urma se pare ca s-au diminuat starile acelea care produc un disconfort total.dar au aparut altele care nu ii mai dau pace;
de luni de zile nu se mai poate odihni..nu mai poate dormi decat cu pastile de somn...sau doarme 1 ora si gata..a slabit in ultimul hal.nu mai mananca bine.are stari de rau pana aproape de lesin...se simte sfarsit...fara puteri.nu mai poate bea nici macar o gura de alcool( bere sau alte bauturi usoare pe care le consuma fara sa aiba probleme)...nu mai poate fuma..are stari in care spune ca se sufoca si ca nu mai are aer..
si-a facut set de analize la sange care au iesit ok; el este si cardiac...dar din controalele facute se pare ca nu ar fi o afectiune a inimii care produce acum aceste stari;

spuneti-mi va rog cum il pot ajuta, pt ca vad ca se usuca pe picioare si nu am nici o putere;
va multumesc anticipat pt raspuns.
Mihaela
2 comentarii
0
26-08-2011, ora 21:46
tema
Nu este medic/terapeut
tema
A facut tatal tau un exudat naza cu antibiograma sau i s-au prescris asa...niste antibiotice?
Dupa cum se manifesta cred ca infectia nu i-a trecut, poate nu mai are simptome local dar boala s-a cronicizat. Vezi ca poate sa faca si endocardita si chiar septicemie daca nu se trateaza corespunzator.
Sa mearga urgent sa faca un - Exudat nazal cu antibiograma - din care sa reiasa la ce antibiotic este sensibila bacteria. Eventual sa faca si exudat faringian cu antibiograma.
Inainte de recoltare nu trebuie sa se spele in nas si in gura si nici sa bea apa. Face analiza dimineata cum se scoala.
Daca se simte asa de rau, poate sa aiba si o infectie urinara. Uneori, mai ales la barbati, infectia urinara nu se manifesta prea zgomotos si nici nu stie ca o are. Deci, sa faca si o urocultura cu antibiograma.
Sa nu faca niciun tratament pana nu are o antibiograma ca il face degeaba.
0
27-08-2011, ora 21:40
Mihaela Mihai
Nu este medic/terapeut
Mihaela Mihai
Multumesc din suflet.. Luni o sa-l trimit la analizele pe care le-ati enumerat..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.