Va rog sa ma ajutati intr-o problema foarte sensibila

01-08-2012
cely_eve
Nu este medic/terapeut
cely_eve
Buna ziua
Acum 2 luni tatal meu in varsta de 79 de ani a fost diagnosticat cu zona zoster frontala stanga.A fost internat si i-au fost
administrate antivirale aciclovir si zovirax pentru ochi.dupa externare am mai contactat un cabinet oftalmologic care i-a prescris Betabioptal 1/5 ori pe zi, dupa aproape 2 luni vede cu ochiul insa ii lacrimeza tot timpul si simte intepaturi cand inchide pleoapa.A ramas si cu sechele la nas (nara stanga ) daca apleaca capul ii curge nasul simte arsuri in nara stanga si ii provoaca stranuturi repetate si devine foarte agitat.Mai mentionez ca i se usuca foarte tare pielea de pe partea stang si nu mai stim cu ce unguient sa dam pe fata.
Multumim anticipat
3 comentarii
0
01-08-2012, ora 18:14
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
Of,. Cely.
Eu te-as sfatui sa te ocupi intai de problema "agitatiei", fa-i ceaiuri de sunatoare, mai citeste ce remedii naturiste sunt utile pentru calmare
La varsta asta, orice afectiune se complica repede
Nu cred ca-ti poate da cineva un sfat pentru ca trebuie sa il vada un oftalmolog legat de problema oculara. Din pacate la noi gerontologia nu este luata in serios.. ca sa se trateze toate cauzele intr-o locatie, pe cat posibil..

Un sfat : cumpara Optive (sunt lacrimi artificiale, nu e un medicament) si spune-i ca o sa ii treaca intepaturile :) Aplica de 2-3ori pe zi. Nu-i spune ca sunt lacrimi artificiale, e important si psihicul, mai ales daca are incredere in tine
S-ar putea chiar sa ii dispara senzatia aceea de disconfort
0
01-08-2012, ora 19:42
cely_eve
Nu este medic/terapeut
cely_eve
Multumesc Katyella
A fost internat in spital la oftalmologie, si am mai consultat un cabinet privat de oftalmologie.Deja are aproape o luna si ceva de zile de cand ii aplicam picaturi si poate ca si ochiul e sensibil de la atatea picaturi.O sa incercam si cu lacrimi artificiale.
Multumesc mult
0
02-08-2012, ora 12:10
parvuiordana
Nu este medic/terapeut
parvuiordana
Cred ca e vorba de o circulatie periferica necorespunzatoare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.