Va rog sa ma ajutati cu un sfat - tuse seaca urmata de o senzatie de nod in gat

11-08-2015
vara2015
Nu este medic/terapeut
vara2015
Buna ziua domnule doctor. Acum o luna jumatate am avut o raceala, si de atunci am o tusa seaca urmata de o senzatie de nod in gat si parca as vrea sa dau afara afara ce mi se strange in gat dar nu pot decat foarte foarte rar iar cand dau este ca o gelatina asa. akum vreo trei zile am terminat un antibiotic de luat ( zinat) l-am luat 5 zile dar vad ca s-a mai dus un pic un pic din tusa dar senzatia de ceva in gat nu dispare.Am fost la doctorul de familie si mi-a spus ca este ceva de la stomac reflux si mi-a recomandat nexium 14 zile.Dar eu in gat simt ceva ne in regula.Acum 2 -3 zile m--am uitat atent in gat si am observat o usoara iritatie pe peretele gatului dar probabil de la ragnit de fiecare data ma gandesc, iar de multe ori am firicele albe pe perete si pe amigdalita dreapta 2 puncte mici de puroi.a;ta senzatie ce ma framanta este ca mereu decand am aceasta problema am o nara infundata cand cea stanga cand cea dreapta si se strange mult mucus in nas.va rog sa ma ajutati cu un sfat ce sa fac sau ce as putea avea.

cu stima
3 comentarii
0
16-08-2015, ora 21:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe forum sunt sute de sfaturi la asa gen de probleme
se exclud anumite alimente din alimentatie
se fac tratamente locale intense cu solutii uleioase
dar cel mai corec este sa vada si un medic ORL. gatul
0
13-09-2015, ora 16:40
Oanatoc
Nu este medic/terapeut
Oanatoc
Buna ziua! Nu stiu ce sa mai cred.de 5 saptamani am o tuse f urata cu expectoratii cu mucus aproape verde asa ca de puroi sa zic. Am avut si 2 expectoratii cu o suvita de sange rosu...mentionez faptul ca tusea e destul de puternica. Am facut tratament cu: ACC600, Levofloxacina antibiotic, bioparox spray. Am fost la clinica de pneumofiziologie din Constanta si am facut radiografie si spirometrie si diagnosticul este astm bronsic...mi-a dat Foster spray 1 luna si dupa sa repet spirometria. Plamanii nu au nimk la radiografie...insa tusea persista si chiar aseara am expertorat cum spuneam a 2a oara cu o suvita de sange. Nu mai am liniste sunt super speriata. Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
0
14-09-2015, ora 21:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 consult ORL..cu radiografii de sinus
2 consult gastrologie.. pentru a exclude un reflux gastro-esofagian care intretine inflamatia
din faringe si intretine tusea
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.