Va rog sa ma ajutati cu un diagnostic !!!

20-03-2010
Everywhere
Nu este medic/terapeut
Everywhere
Salut, am aproape 20 de ani, 65 de kg si aproximativ 1.83 inaltime. Tin sa zic in ultima perioada am cam neglijat odihna sau cel putin somnul de noapte si l-am preferat pe cel de zi... m-am simtit cam rau si am zis sa fac niste analize... la spitalul de urgente sf andrei din galati , Petrec destul timp in fata calculatorului... Dar de vreo saptamana, m-am apucat de sala, trag de fiare... Si l-am lasat mai mult balta, si cu scoala si cu altele, somn maxim ora 00:00 , trezire 10 ... Ma poate ajuta cineva ??



Test Rezultat Unitate Refer. Min Max

TGP 47 u/l (-)* 0 37

TGO 130 U/l (-)* 0 40

GLUC 97 mg/dl (--*) 75 105

Urea 25.9 mg/dl (-*-) 15.0 44.0

CREA 1.30 mg/dl (--*) 0.60 1.30

FOSF ALC 171 U/l (-*-) 98 279

GGT 21 U/l (*--) 7 50

CHOL 174.8 mg/dl (*--) 109.0 202.0

TRIGL 96 mg/dl (-*-) 45 160

AMIL 93 U/l (--*) 15 100

AC URIC 6.19 mg/dl (--*) 2.50 7.00

Ca 9.76 mg/dl (-*-) 8.50 10.50

PROT T 7.4 g/dl (-*-) 6.2 8.0

FIER 54 ug/dl (*--) 49 167

MG 1.49 mg/dl *(-) 1.60 2.50

Ca+ 4.20 mg/dl *(-) 4.20 5.20

VSH - 3

Bilirubina T 0.72 mg/dl
D 0.12 mg/dl
9 comentarii
0
20-03-2010, ora 19:46
Everywhere
Nu este medic/terapeut
Everywhere
si ink ceva in stilul asta dak mai iau si niste proteine de la sala ??? e oke??? gfx 8 !
0
21-03-2010, ora 20:44
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ficatul si rinichiul tau sunt sensibile.probele hepatice sunt peste limita iar cele renale la limita superioara a normalului.se vede ca este o reactie la substantele toxice pe care tot le-ai luat. Faci bine ca-ti schimbi putin stilul de viata si te-ai hotarat sa faci miscare, dar iar gresesti luand aceste proteine.sunt si acestea toxice hepatic si renal, dau impotenta etc. etc..De ce vrei sa te umfli dintr-o data si nu ai rabdare sa capeti o dezvoltare armonioasa musculara in mod cinstit, corect, prin antrenament asiduu, nu prin chimicale de a caror efecte adverse te vei convinge cat de curand. Ia vitamine, mananca sanatos, lasa fumatul, odihneste-te, incearca sa citesti, implica-te si fii un ajutor pentru familie, poate ca in viitor vei gasi si un job, ai rabdare si fii optimist, fereste-te de ceea ce-ti uzeaza si distruge organismul incetul si sigur, si ai sa vezi ca viitorul tau se va schimba .
0
22-03-2010, ora 18:51
Everywhere
Nu este medic/terapeut
Everywhere
hmm. medicul meu de familie mi-a dat trimitere sa fac un antigen hbv si hvc, iar pe langa asta o ecografie abdominala, numai ca mi-a zis sa renunt la sala, k sa nu mai fac efort. trist dar adevarat. substante nu am folosit de mai bine de jumate de an, iar in perioada aia, cu fierul aveam probleme. iar ce tine de proteine ele teoretic sunt aprobate de ministerul sanatati si sunt din lapte si zer. gfx 8 e numele lor. sanatate pentru toata lumea doresk.
0
22-03-2010, ora 20:53
Everywhere
Nu este medic/terapeut
Everywhere
Oricum va multumesc mult, ceea ce tine de viata persoanala... hmm e destul de aglomerata si nu foarte... Sunt elev Anu I la AMG !
0
23-03-2010, ora 10:23
Everywhere
Nu este medic/terapeut
Everywhere
Rezultatul la ecografie este bun, Ficatul lob dr : 129mm (Nmax = 130 - 140 mm), lob st normal

Ecostructura N

Axul spleno portan N

Splina, omogena 92 mm

Rinichi Dr 98 mm, stang 99 mm - diminuarea, diferentierea corticomedulare,

Vezica urinara - mucoasa ingrosata
0
26-03-2010, ora 10:52
Everywhere
Nu este medic/terapeut
Everywhere
Am repetat transaminazele si mi-au iesti ceva de speriat TGP 180 TGO 322 e trist dar asta e adevarul, astept rezultatul hbv si hvc, sper sa fie negativ... :( akm imi pare rau k a trebuie sa nu ma mai duc la sala :(
0
26-03-2010, ora 17:05
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Au crescut rapid transaminazele.in cadrul aceleiasi luni.sa nu faci hepatita A.se va vedea la rezultate.Suplimentele proteice ce adauga precoce masa musculara nu sunt numai lapte si miere cum ai auzit tu.chiar daca-ti vei reveni eu zic sa nu le folosesti niciodata.
0
28-03-2010, ora 01:35
Everywhere
Nu este medic/terapeut
Everywhere
Testele au iesit negative, slava Domnului, cat despre proteine, am de gand sa nu iau asa ceva cel putin pana isi revine organismul, si ma pregatesc de o cura drastica de primavara si cu niste antihepatice... e cel mai oke ! Avand in vedere sala, cred k o sa ma duc, dar o sa fac mult mai usor de cat ar trebui , si totul natural, cel putin 2-3 luni de akm incolo... !
0
28-03-2010, ora 01:36
Everywhere
Nu este medic/terapeut
Everywhere
inca ceva inainte de analize am luat 5 zile vitamax zilnic, si intre analize proteinele... are vreo influentza
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce se întâmplă dacă nu dormi suficient?
  • Creierul îmbătrânește mai repede dacă nu dormim suficient
  • Tulburările de somn influențează apariția demenței
  • 5 metode de a învinge oboseala
  • Somnul, afectat de utilizarea iPhone-ului sau e-reader-ului înainte de culcare
  • De cât somn avem nevoie? Noi recomandări de la Fundația Națională a Somnului
  • Somnul din timpul zilei combate efectele lipsei de somn din timpul nopții
  • Folosește-ți simțurile pentru un somn odihnitor
  • Primul test de screening pentru depistarea oboselii cronice
  •