Va rog sa ma ajutati, nu stiu ce investigatii sa mai fac

04-11-2015
Andreea Ioana25
Nu este medic/terapeut
Andreea Ioana25
buna seara, am 22 de ani, 1, 63m si 65kg. Incep direct prin a va spune ca in vara am lucrat pe litoral (stres, oboseala, multe ore de munca si nesomn) si intr-o zi am simtit o ameteala puternica, abia vorbeam, imi amortise mana stanga, tiuit puternic in urechea stanga. Am ajuns acasa dupa o zi si am mers la medicul de familie, mi-a recomandat milgamma, betaserc si tanakan. Primele doua le-am luat pt 10 zile, iar tanakan pana l-am terminat.(flacon). In acest timp, m-am simtit tot cam asa, insa problema din ureche (tuitul, acufenele) nu ma mai deranjau. La o sapt dupa ce am luat acest tratament, am inceput sa aud seara la culcare un zgomot in cap (nu stiu daca e bine spus) un zgomot infundat, nu tiuit. Am facut RMN, a iesit bine, am fost la neuro-toate au iesit bune, am fost la orl (audiograma buna), cardiologie( EKG + masurat tensiunea o saptamana-toate in regula), am facut si analizele la sange, tiroida este in regula, Ca, Mg, Creatinina si ce mi-a mai dat dna de la neuro, sunt ok toate, in limitele normale. De la neuro mi-a recomandat magneb6 premium, stresclin si melatonina cu jum de h inainte de culcare, cate 20 de zile pe luna, timp de 3 luni. am luat toate astea, nicio schimbare in ceea ce priveste acufenele. Acum, observ ca atunci cand ma intind sa iau ceva de sus sau ma aplec, mi se infunda urechile, sijmt cum tot sangele imi vine in nas, simt presiune in cap de parca mi se blocheaza ceva inauntru, de parca mi se incordeaza. Ma doare uneori capul si zona cervicala, iar cand ma agit, ma misc mai repede, mai brusc, toate astea se amplifica. Mentionez ca am si o scolioza pe partea stanga si o vertebra tasata ( T7 sau asa ceva), acestea rezultand din urma unor radiografii. Pe langa presiunea in cap, acufene si uneori ameteli usoare, am si dureri de spate care persista continuu, indiferent de pozitia mea, sezut, culcat sau in picioare. Va rog sa ma sfatuiti ce investigatii sa mai fac. Multumesc
P.S.: de la neuro m-a trimis si la psihiatrie, ca poate totusi e ceva de natura psihica. Insa dupa cum ma simt acum, cu siguranta aceste simptome ma vor trimite si la psihiatrie :(
7 comentarii
0
04-11-2015, ora 19:33
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Dupa parerea mea tot de neurologie tine problema dumneavoastra.
Trebuie sa va faca o reevaluare si eu consider ca ar fi util si un Angio RMN cerebral.
Cu stima:
dr Petre Muresan
0
04-11-2015, ora 19:43
Andreea Ioana25
Nu este medic/terapeut
Andreea Ioana25
Va multumesc pentru raspuns. toti doctorii pe care i-am consultat, mi-au spus ca nu e nimic organic. am uitat sa precizez ca am un micro adenom pe glanda hipofiza, insa din spusele medicilor, acesta nu ar da astfel de reactii. totusi simt dureri si in urechi uneori, daca apas pe ganglionii gatului ma dor, la fel daca apas usor si pe ceafa, in partea stanga. Mi-am mai pus in urechi ulei de usturoi, ulei de catina si iau niste omega 3-6-9 acum, beau ceaiuri de paducel... nu stiu unde sa mai merg... RMN cerebral am facut, a iesit doar acel micro adenom pe hipofiza despre care stiam de la un rmn de anul trecut pe care l-am facut in urma unui control endocrinologic deoarece aveam menstruatii neregulate
0
04-11-2015, ora 21:00
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
Cam toate simptomele descrise de dvs. intrunesc conditiile pentru afectiunea de distonie neurovegetativa cu mentiunea ca acele acufene de care ziceti pot fi si de la o trauma sonora(muzica data tare in casti, boxe, etc...)nu neaparat de la o tasare a vertebrelor. Acufenele se pot manifesta in diferite feluri de la tiuturi, huruit, pana la pocnituri, zgomote pe diferite frecvente, apar dispar, etc. Deocamdata din pacate nu exista un tratament definitiv ptr aceasta afectiune...
0
04-11-2015, ora 21:06
Andreea Ioana25
Nu este medic/terapeut
Andreea Ioana25
M.am documentat foarte mult despre acufene, însă ma preocupa să ştiu de ce sunt însoţite de presiunea asta în cap, de apăsarea pe tâmple si pe nas când fac diferite mişcări ale capului, de ce i mi pocane ureche când stau pur si splu şi de ce simţ şi presiune mare în urechi când casc. Am atâtea simptome încât şi uit să le precizez pe toate. Ce mă sfătuiţi să mai fac?
0
05-11-2015, ora 15:49
Andreea Ioana25
Nu este medic/terapeut
Andreea Ioana25
cum se trateaza aceasta distonie neurovegetativa? antidepresive? consult psihiatrie? cunoasteti produse naturale cu efect bun si rapid? va multumesc
0
06-11-2015, ora 19:05
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Da, intocmai ! Pt dureri incearca pastile de ibuprofen sau diclofenac iar pt ameteli tratament antianxios, de la psihiatru !
0
09-11-2015, ora 09:25
Andreea Ioana25
Nu este medic/terapeut
Andreea Ioana25
multumesc pt raspuns.. am tot luat antiinflamatoare, am zile cand ma simt bine, zile cand iar am presiunea aia in cap.. sper, cu timpul, sa imi revin complet. multumesc tuturor de aici pt raspunsuri
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.