Va rog sa ma ajutati, nu stiu ce sa mai fac!

04-11-2015
Andreea Ioana25
Nu este medic/terapeut
Andreea Ioana25
buna seara, am 22 de ani, 1, 63m si 65kg. Incep direct prin a va spune ca in vara am lucrat pe litoral (stres, oboseala, multe ore de munca si nesomn) si intr-o zi am simtit o ameteala puternica, abia vorbeam, imi amortise mana stanga, tiuit puternic in urechea stanga. Am ajuns acasa dupa o zi si am mers la medicul de familie, mi-a recomandat milgamma, betaserc si tanakan. Primele doua le-am luat pt 10 zile, iar tanakan pana l-am terminat.(flacon). In acest timp, m-am simtit tot cam asa, insa problema din ureche (tuitul, acufenele) nu ma mai deranjau. La o sapt dupa ce am luat acest tratament, am inceput sa aud seara la culcare un zgomot in cap (nu stiu daca e bine spus) un zgomot infundat, nu tiuit. Am facut RMN, a iesit bine, am fost la neuro-toate au iesit bune, am fost la orl (audiograma buna), cardiologie( EKG + masurat tensiunea o saptamana-toate in regula), am facut si analizele la sange, tiroida este in regula, Ca, Mg, Creatinina si ce mi-a mai dat dna de la neuro, sunt ok toate, in limitele normale. De la neuro mi-a recomandat magneb6 premium, stresclin si melatonina cu jum de h inainte de culcare, cate 20 de zile pe luna, timp de 3 luni. am luat toate astea, nicio schimbare in ceea ce priveste acufenele. Acum, observ ca atunci cand ma intind sa iau ceva de sus sau ma aplec, mi se infunda urechile, sijmt cum tot sangele imi vine in nas, simt presiune in cap de parca mi se blocheaza ceva inauntru, de parca mi se incordeaza. Ma doare uneori capul si zona cervicala, iar cand ma agit, ma misc mai repede, mai brusc, toate astea se amplifica. Mentionez ca am si o scolioza pe partea stanga si o vertebra tasata ( T7 sau asa ceva), acestea rezultand din urma unor radiografii. Pe langa presiunea in cap, acufene si uneori ameteli usoare, am si dureri de spate care persista continuu, indiferent de pozitia mea, sezut, culcat sau in picioare. Va rog sa ma sfatuiti ce investigatii sa mai fac. Multumesc!
P.S.: de la neuro m-a trimis si la psihiatrie, ca poate totusi e ceva de natura psihica. Insa dupa cum ma simt acum, cu siguranta aceste simptome ma vor trimite si la psihiatrie :(
5 comentarii
0
04-11-2015, ora 19:48
Andreea Ioana25
Nu este medic/terapeut
Andreea Ioana25
Domnule Dr. Flueraru, ma puteti ajuta cu un sfat? Am uitat sa precizez ca imi pun in ureche ulei de catina si de usturoi si iau si niste omega 3-6-9, am inteles ca ajuta ca si supliment, dar simt ca nu e suficient...
0
05-11-2015, ora 11:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebuie sa dai jos din KG
2 sa verific tensiunea la ambele maini de mai mulet ori pe zi.. mai ales cand te simti rau
ca sa stii daca e tensiune prea mica sau faci puseu de tensiune
tratamentul difera radical
3 faci RMN la coloana cervicala.. posibil si acolo sa fie problema
0
05-11-2015, ora 14:48
Andreea Ioana25
Nu este medic/terapeut
Andreea Ioana25
Va multumesc! E drept ca uneori am o musculita pe ochiul drept care se tot plimba, dar apare si dispare. mi-am masurat tensiune o saptamana, diminea-pranz-seara si nu am valori mari, valori normale. Uneori sunt si putin tahicardica. Mentionez ca inainte de seara aia cand mi-a fost rau prima data, cu o saptamana inainte am avut intr-o zi tensiunea marita, undeva la 15-16 cu 9-10, in urma unei emotii puternice, stres si obosela. Credeti ca acel episod mi-a cauzat si declansarile astea? Eu transpir foartre tare la cap, am inteles ca de la prolactinom, iar in vara cand am patit toate astea, stateam mereu cu capul ud in aer conditionat. Pana ajung la medic, deoarece am programul incarcat, mi-ati putea recomanda o schema de tratament, chiar si naturista, daca credeti cama ajuta? Sa nu mai simt asa acufenele astea si sa nu mai am presiuni in nas, in cap si parca un nod in gat atunci cand ma intind sa iau ceva de sus sau ma aplec... va multumesc si imi cer scuze ca am scris atat, dar credeti-ma ca m-am saturat sa tot umblu pe la medici si sa nu primesc niciun raspuns. Cineva imi spunea ca poate sa fie vorba despre o DISTONIE NEUROVEGETATIVA.. e plauzibil?
0
06-11-2015, ora 09:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu da vina pe stres si oboseala
Regimulalimentar INCORECT este cauza tuturor problemelor
0
06-11-2015, ora 10:01
Andreea Ioana25
Nu este medic/terapeut
Andreea Ioana25
Probabil, însă nu mananc atât de haotic pe cât credeţi. Eu de la pastile m.am ingrasat_, ca am luat în zadar fără niciun rezultat. Să merg să fac rmn de coloană şi să merg la neuro sau ce mă sfătuiţi? Voiam să va mai zic ca atunci când mişc capul stânga dreaptă repede..se aude ceva în cap şi simţ ca o bila
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.