Va rog sa ma ajutati!! dureri abdominale, stare generala alterata, greturi, constipatie

05-05-2011
adin12
Nu este medic/terapeut
adin12
Va rog frumos sa-mi raspundeti, e vorba de mama mea in varsta de78 ani care acuzind dureri abdominale, stare generala alterata, greturi, constipatie sa internat pt.analize : I sa facut- ECO abdominal-cu rezultat clecist cu calculi Endoscopie-2 mici rani, esofgita peptica cls. B pilor permeabil.mucoasa integra R-grafie toracica-scleroenfizem pulmonar, cord
verticalizat Consult psihiatric si EKG-normla, analliza sange I sa dat diagostic:Ulcer gastric, esofagita peptica cls.B, Litiaza biliara, Tulburare anxioasa-depresiva si sa externat iar dupa 18 zile acuzand acelasi simptome sa internat din nou-Cons.pihiatric-tulburare somatiforma fond involutiv, Eco.abdominbal-colecist cu imagini reflectogene, splina-11, 2 cm, rinichi sting, drept, pancreas normale Colonoscopie totala fara modificari Endoscopie- esofag liber, mucoasa gastrica integra, pilor integru, mucoasa bulbara integraanaliza sange Diagnostic: Boala ulceroasa Colon iritabil, Colecistita cronica litiazica, Tulburare somatiforma pe fond involutiv
Recomandari: Controloc, Duspatalin, forlax tratament pshiatric: Doxepin, Nitrozepam, Xanax apoi sa externat
Ulterior a facut o analiza pt.H.PYLORI u rezultatul prin aglutinare POZITIV Valori biologice de referinta: 20 negativ, = 20 incert, 20 pozitiv
Apoi am repetat analiza: cu rezultat : U.M. 4, 44
Valori biologice 0, 75 negativ; =0, 75- 1.00 echivoc; 1.00 poztiv Va rog sa-mi explicati rezultatele, am facut si un EXAMEN CT ABDOMEN
NATIV SI POST ADMINISTRARE IV DE CONTRAST
CONCLUZII; Degenerescenta sclerolipomatoasa pancreatica
Chist cortical renal drept
Moderata ingrosare parietala a mucoasei regiuni bulbo-antrale; apoi sa facut o ECOCARDIOGRAFIE TRASTORACICA cu rez;
disfunctie diastolica tip I
Insuficienta aortica
Va rog sa-mi dati niste recomandarii privitor la acest caz deorece se plinge in continuare de dureri abdominale in stinga, costipatie, intestine balonate, stare generala de rau, valuri de calduri fara traspiratie..acc ese de sufocare
Ce sa fie problema cu plamani sau cu inima

Multumesc,
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.