Va rog sa imi dati un sfat.pitiriazis versicolor

18-08-2007
Alltimer
Nu este medic/terapeut
Alltimer
Mio aparut de catva ani in urma niste pete maronii pe gat si pe spate... prima data o fost ca o pitiriazis versicolor. Atunci mam dus la un dermatolog si mio dat ceva crema pt tratament dar dupa un jumat de an iarasi mio aparu(de vreo 5 ani) am vazut ca nu ma deranjeaza si cateodata dispara asa ca am lasat netratat... de un an o inceput sa se raspandeasca pe piele mio aparut la dimesiuni variabile de la diametru de 1 mm pana la dimensiuni de o palma in mai mlte zone ale corpului(gat, spate, piept, abdomen in jurul penisului vreo 3-4 pete chiar si pe penis, pe maini si pe picioare) acn fac baie ma simt a reptila ca mi se decojeste pielea aproape peste tot. ash vrea sa stiu daca tot de o pitiriazis versicolor ii vorba si daca da care ii cea mai buna metoda de a scapa de aceast boala. Multumesc.
3 comentarii
0
23-08-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu cred ca un pitiriazis este asa de intins, desi este posibil ! Cred ca tot dermatologul te va scoate din impas !
0
23-08-2007, ora 00:00
Alltimer
Nu este medic/terapeut
Alltimer
Multumes pt raspuns. Am sa vorbes c cu un dermatolog. am vrut sa stiu doar cateva pareri.sa am cate informatii sa stiu la ce sa ma astept.
0
09-12-2007, ora 00:00
Radulian
Nu este medic/terapeut
Radulian
Am Pitiriazis Verzicolor de 10 ani.Am facut cred ca vreo 6-7 tratamente diferite pe parcursul acestor ani.Am fost la un medic foarte bun dermatolor in Germania si mi-a spus k boala are doua cauze:o ciuperca fungi..etc si se activeaza pe baza nervoasa(stres), sau dereglari hormonale.Multi innotatori de performanta au boala aceasta si n-au scapat de ea :).Exista totusi un sampon bun EPY-PEVARIL dar numai la farmaciile din Germania si Franta.In 3 zile da rezultate sigure, dispar petele si apar dupa 1 an sau 2.Iar ca sa nu mai apara in fiecare vara poti sa folosesti CLODERM tot un sampon care il gasesti la farmacii din Germania sau Franta.Tot ce e in Romania de la Nizoral, Orungal, Lapox, Lamisil, Naftin, Lotrimin, Lomexin...Toate sunt foarte slabe si nu prea dau rezultate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: