Va rog raspuns! anexita si condiloame

19-10-2008
kiis
Nu este medic/terapeut
kiis
Buna ziua!Acum cateva zile am fost la medicul ginecolog pentru consul, deoarece aveam foarte mari dureri de ovare.Mi0a spus ca am anexita si mi_a dat sa iau, Meclon ovule, Indometacin-supozitoare si Cuminol.Mi-a zis ca ma prezint bine, ca nu am rana pe col si ca totul este ok.Dupa acest tratament de 10 zile va trebui sa ma duc sa fac testul papan.si ecografie.
Acum 2 ani tot la aceeasi doctorita ginec.am fost cand mi-a descoperit ca am condiloame(acei negi)si mi-a dat o solutie Condilyne sa imi dau cu ea peste aceste condiloame.Ideea este ca eu am dat dar ei au reaparut.
Voi ce ziceti, ce credeti?
Multumesc Mult!
1 comentarii
0
19-10-2008, ora 16:46
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Condilyne si isoprinosine sint date azi frecvent pacientilor cu condiloame in ideea ca acestea vor dispare definitiv.Cum mai scriam azi la cineva, la o parte dintre acestia..nu mai apar, dar la altii, da.Daca aceste condiloame sunt proeminente la piele, cu aspect rugos, neregulat, e bine de mers la dermato-venerolog si de rezolvat problema radical, prin excizie, chiuretare, electrocauterizare, laser sau crioterapie.Trebuie tratat si partenerul tau sexual.Daca nu ai o relatie stabila foloseste corect prezervativul.Daca acum 2 ani ai fost diagnosticata cu condiloma acuminatum ai facut anual testul Babes-Papanicolau? Exista o legatura cunoscuta intre infectia cu papilomavirus si cancerul de col uterin.Anual trebuie facut acest test pana ai certitudinea confirmata de laborator ca te-ai vindecat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.