Va rog mult un sfat !

20-12-2009
jmaria522003
Nu este medic/terapeut
jmaria522003
Am dureri in partea stanga sub coaste alternand cu dureri in stinghia dereapta. Nu sunt inflamati ganglioni. Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac?
Despre ce infectie poate fi vorba. Sunt operata de colicist. Am probleme cu inima si am si implant de cardiostimulator cu aritmie extrasistolica, cardiomiopatie si displazie artmogena de ventricol stang. Am avut si o electrocauterizare de polip cervical recididat. Va multumesc mult.

CREATININA SERICA-0, 7
GLICEMIE 1, 5 -85
COLESTEROL SERIC TOTAL -236
TRIGLICERIDE SERICE -151
TGO1, 5 - 21
TGP1, 5 - 26

URINA
BLD-NEG
UBG-NORM
BIL-NEG
PRO-NEG
NIT-NEG
KET-NEG
GLU-NORM
PH URINAR-5
SG-1020
LEU-25Leu/ul
sediment- frecvente epitelii, rare leucocite, relativ frecvente cristale de acid uric
VSH-25
hemoleucograma completa
WBC-7, 05
NEU-3, 49
NEU%-49, 4
LYM-2, 87
LYM%-40, 7
MONO-0, 517
MONO%-7, 33
EOS-0, 1
EOS%-1, 41
BASO-0, 081
BASO%- 1, 14
RBC-4, 31
HGB-13, 3
HCT-37, 9
MCV-88, 1
MCH-30, 8
MCHC-34, 9
RDW-14, 6
PLT-299
MPV-12, 3
3 comentarii
0
21-12-2009, ora 15:11
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Buna ziua !
Din ce vad eu aici, apare doar, , nisip" format din cristale de acid uric. Pentru acesta puteti lua Extract din muguri de fag ( un produs GEMODERIVAT pe care il gasiti la plafar) si, bineinteles sa consumati lichide (in limita permisa de afectiunea cardiaca!) multe. Preferabil tot din gama ceaiurilor diuretice, poate cel mai indicat fiind ceaiul de merisor care merge in toate formele de litiaza.
Deasemenea ÎN LITIAZA URICĂ SE INTERZIC : bob, cafea, carne de animal tânăr, măruntaie, sosuri de carne şi peşte, spanac, sparanghel, ştevie, varză de Bruxelles.
DAR, contextul clinic fiind mai complicat decat o, , simpla" litiaza urica, va sfatuiesc daca mai apar si alte manifestari sa va sfatuiti cu medicul dv. curant (daca mai exista asa ceva in Romania!)
A, mi-am amintit sa va spun ca din cantitatea de lichide zilnice pe care le consumati nu ar trebui sa lipseasca macar cate jumatate de pahar de Grapefruit INAINTE de fiecare masa!
Sanatate!
0
22-12-2009, ora 22:16
jmaria522003
Nu este medic/terapeut
jmaria522003
D-le dr. Emanuel,
Va multumesc din suflet pentru raspunsul dat. Voi face asa cum mi-ati recomandat d-v. Toata stima si consideratia!
M Juravle
0
29-12-2009, ora 21:38
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
pH-ul urinar este f. coborat (sau destul de coborat), ceea ce reflecta si el o stare acida in organism.
Prin urmare trebuie sa alcalinizati sangele consumand produse bazice:
1. ARGILA - are pH 8.3 (in functie si de apa in care a fost solubilizata) - este si adsorbanta de toxine
La cei cu afectiuni, doza trebuie sa fie marita - as zice de 4-5 ori.
(eu am luat si 80g ! numai dimineata)
2. MAGANGHINAR - este o minune bazica avand un pH 10.3 - are indicatii in afectiunile hepatic biliare, este coleretic colagog, dar eu il folosesc pt. calitatea de intens bazic. De la Hofigal.
3. BRANCA URSULUI (Heracleum sphondylium), care este un relaxant muscular, inclusiv al musculaturii netede a vaselor, permite o vasodilatatie blanda, pt. a iesi toxinele singure, dar si pt. a patrunde sangele devenit mai bazic, pt. a neutraliza toxinele care sunt saruri acide, acizi insolubili (preponderent acidul uric cristale)
4. DROJIN, sau EXTRACT DE CEAI VERDE - pe langa actiunea antioxidanta (reducatoare), sunt si antiinflamatori, maresc imunitatea.

Acestea 4 au impreuna o actiune sinergica, eu si familia le-am folosit de multe ori pt. o gama f. larga de afectari.

Ar fi bine sa faceti si o proba Addis de urina. Reflecta starea rinichilor, a nefronilor, acea infectie / neregula inalta. Eu fac periodic, dar numai aspectul cantitativ, corelat cu medicatia naturista din acel moment, este ff relevant.
Multa sanatate,
anca
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.