acum 2-3 luni, mi-a aparut o blanda pe scrot, care dupa ceva timp a facut o coaja neagra

17-06-2007
AlexB
Nu este medic/terapeut
AlexB
Buna ziua,

Am 23 de ani si de 3 ani nu am facut sex decat cu prietena mea, deci se exclude din start ca problema pe care o am sa aiba drept cauza transmisia sexuala. Ideea este ca prima data, acum 2-3 luni, mi-a aparut o blanda pe scrot, care dupa ceva timp a facut o coaja neagra. Provoca mancarimi puternice si i-am luat coaja, curgand destul de mult sange. S-a dezumflat apoi putin dar observ ca tinde sa revina la starea initiala. In ultimul timp mi-au mai aparut inca doua blande asemanatoare, una tot pe scrot si una pe pielea pensiului, aproape de cap. Aceste blande sunt de marimea unei ciupituri de tantar si provoaca mancarimi, de asemenea, toate, au aceasta coaja neagra si sunt destul de umflate si tari. Nu cred ca sunt precum cosurile, pentru ca nu se pot stoarce deci nu cred ca au vreun lichid. De obicei nu sunt ipohondru dar de aceasta data sunt cam ingrijorat. va rog sa postati daca stiti despre ce este vorba.

Multumesc anticipat.
3 comentarii
0
21-06-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Au mai aparut si in alte locuri acele "blande"? Ma refer la zona pubiana, antebrate, coapse, fese. Cand este mancarimea mai accentuata ? Ziua sau seara?
0
22-06-2007, ora 00:00
AlexB
Nu este medic/terapeut
AlexB
Domnule Mihalache,

Mancarimea este cam tot timpul, nu as putea spune ca este preponderenta intr-un anume moment al zilei. Nu au aparut si in alte locuri ci doar atat pe scrot, 2-3 si pe penis una. De curand am luat coaja celei de pe penis si am observat ca de aceasta data nu a mai curs deloc sange si locul arata destul de ciudat in sensul ca rana seamana foarte mult cu rana facuta de o julitura careia i s-a luat coaja. este ca un gol in piele ca si cum infectia sau ce o fi a sapat in piele. Cu timpul, am observat la celelalte rani de pe scrot ca tind sa se cicatrizeze dupa ce am luat coaja, dar mancarimea persista as putea spune pe intreaga zona genitala. De aceea sunt convins ca in timp or sa mai apara si alte umflaturi in afara de cele deja existente. Imi puteti recomanda un unguent ceva? Eu ma gandeam la benzoat de benzil dar nu stiu daca este prea indicat ( nu cred ca este vorba de scabie ) Dupa aceste simptome dvs ce parere aveti? Va multumesc si astept raspunsul dvs.
0
22-06-2007, ora 00:00
AlexB
Nu este medic/terapeut
AlexB
Si am uitat sa mentionez ca momentul in care a dat aceasta "problema" peste mine nu este deloc unul placut... nu ar fi fost placut oricum dar cand in 3 zile ai licenta... este cu atat mai nasol. Nu este foarte relevant acest aspect...dar ma rog, vroiam sa va spun si asta :(
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Bubițe pe penis - cauze, diagnostic, tratament
  •