Va rog mult interpretare RMN coloana cervicala !!!!!

31-08-2012
Freud
Nu este medic/terapeut
Freud
Acest RMN este al unei rude la 5 luni dupa un accident de motocicleta. In acest moment nu simte nimic de la cot pana la degete, dar misca umarul si simte durere/ciupitura/rece/cald de la umar pana la cot. Are tija in antebratul stang deoarece a suferit fractura inchisa cu deplasare.inainte de operatie misca degetele mainii stangi insa dupa introducerea tijei si scoaterea ghipsului nu mai simte nimic.

RMN coloana cervicala nativ este urmatorul :

Examinare dificila, pacientul nu poate mentine pozitia.
Hiperlordoza cervicala.
Osteofite anterioare C5-C6.
Protruzie discala C5-C6 circumferentiala posterioara ce amprenteaza sacul dural si sterge spatiul perimedular anterior.
Formatiuni pseudochistice intrahihiene extradurala posterioare si laterale stangi, situate pe inaltimea corpurilor vertebrala C7 si T1 si treimea superioara a corpului vertebral T2, extinse in gaurile de conjugara stangi C7-T1 si T1-T2.
Hipersemnal T2 mai evident pe secventele cu saturarea grasimilor, intins pe 3 cm de-a lungul plexului brahial stang.
Modificari de semnal la nivelul musculaturii centurii scapulare stangi.
Acumulare fluida in cantitate medie la nivelul articulatiei scapulo-humerale stangi.
Cordon medular cu dimensiuni si semnal normale.

Concluzie/ Recomandari:
Protruzie discala C5-C6.
Avulsia radacinilor C8 si T1 stangi.
Contuzia plexului brahial stang si a musculaturii umarului stang.

Acest RMN a fost facut pe data de 17.08.2012 la centrul Medinst din Bucuresti ( din curtea spitalului Obregia) iar interpretarea lui a fost facuta de dr. Cristina Bratiloveanu
4 comentarii
1
31-08-2012, ora 12:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este absolut imposibila interpretarea unei interpretari scrise a unui RMN, mai ales intr-un caz precum cel descris.
RMN-ul are semnificatie numai ca imagine nemijlocita, in mainile neurochirurgului, in timpul exminarii clinice directe.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
31-08-2012, ora 12:52
Freud
Nu este medic/terapeut
Freud
Greseala a fost a mea.eu am cerut o explicatie pe intelesul meu a acest RMN. Doresc sa stiu ce inseamna termenii descrisi si daca exista posibilitate de vindecare prin tratament medicamentos sau chirurgie.
0
31-08-2012, ora 13:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu ati gresit cu nimic.
Trebuie insa sa intelegeti ca decizia chirurgicala depinde 99% de examenul clinic direct, practicat de catre neurochirurg, si numai orientativ (1%) de studierea directa a imaginilor RMN.
Nu va putem da false sperante numai analizand interpretarea scrisa a unui radiolog: indiferent cat de stimabil ar fi, interpretarea este scoasa din context clinic si nu are valoare prognostica.
Multumesc pentru intelegere.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
31-08-2012, ora 13:20
Freud
Nu este medic/terapeut
Freud
Va multumesc pentru raspuns.

Mai am o rugaminte pentru care v-as fi recunoscatoare. Imi puteti explica ce inseamna fiecare din termenii folositi, ma refer la ce implica acesti termeni medicali sau la cat de gravi sunt ei din punct de vedere medical.
Vom merge si la neurochirurg dar pana atunci doresc sa stiu macar orientativ care este situatia.
Referitor la doctorul radiolog nu am sustinut ca este genial...eu doar i-am dat numele in cazul in care o cunoaste cineva si-mi poate spune daca este cu adevarat buna in meserie sau nu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: