Va rog mult..imi puteti spune ce inseamna exact acest rezultat al biopsiilor?

23-06-2011
emilia25
Nu este medic/terapeut
emilia25
Fragmente de pleura parietala cu impietate?(nu stiu daca e corect acest cuvant-impietate) tumorale cu aspect de carcinom slab diferentiat.Pentru a determina originea se recomanda teste THC..sau TNC(nici aici n-am inteles foarte bine ce scrie).Mentionez ca este rezultatul unor biopsii(vezi subiectul CARCINOMATOZA PLEUROPULMONARA...PLEUREZIE NEOPLAZICA).mii de multumiri celor ce imi veti raspunde.
1 comentarii
0
25-06-2011, ora 08:18
Dr. Bolca Ciprian
Chirurgie toracica
Dr. Bolca Ciprian
Fragmente de pleura parietala cu infiltrate tumorale cu aspect de carcinom slab diferentiat.Pentru a determina originea se recomanda teste IHC

persoana cu acest rezultat este grav bolnava
are un cancer cu metastaze la nivelul pleurei (foita care acopera plamanul si coastele)
din pacate nu se mai poate face mare lucru
supravietuirea medie este de 6 luni

testele IHC (imunohistochimie) se fac pentru a determina unde exact este acel cancer care a dat aceste metastaze pentru ca un eventual tratament chimioterapic sa aiba un efect cat mai tintit in speranta INTARZIERII evolutiei bolii
aceasta nu mia poate fi oprita din pacate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul