Va rog din suflet sa ma lamuriti...

23-05-2008
karroly
Nu este medic/terapeut
karroly
Buna seara, va rog din tot sufletul sa ma lamuriti... Anul trecut pe data de 27-11-2007 am facut o operatie, diagnosticul a fost : chist ovar stang. Din pacate abea acum 2 zile am ajuns sa imi iau rezultatul biopsiei pe care scrie asa : Examen la parafina : Macroscopic : - Fragment ovar drept = fragment albicios, fibros, de 1.5/0.5/0.3 cm.
- Chist ovar stang = doua fragmente cenusiu - galbui de 2.5/1/1 si 2.5/0.5/0.7 cm cu aspect de corp galben. Diagnostic histopatologic : Chist de corp galben hemoragic ; fragment de stroma ovariana cu prezenta a 2 foliculi chistici. Asta scria in rezultatul biopsiei, va rog din suflet sa-mi spune-ti si mie ce inseamna si daca e grav. Multa sanatate si numai bine.
1 comentarii
0
24-05-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
NU e absolut nimic grav. Ati avut un simplu chist ovarian. Cred ca v-a derutat "corpul galben". Este de fapt un folicul ovarian surprins in faza de transformare, dupa eliberarea ovulului, capabil sa secrete progesteron, necesar dezvoltarii unei eventuale sarcini.etc. Foliculi chistice= foliculi in diferite stadii de evolutie. (In foliculii ovarieni se formeaza ovulele). Stroma ovariana= tesut ovarian normal, ce inglobeaza foliculii. Am incercat sa va explic in cateva cuvinte termenii pe care i-ati intalnit in rezultatul histopatologic. Stati linistita, nu e nimic altceva decat un chist.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.