a 6 luna de tratament tbc si am luat iar microbul. este posibil asa ceva?

28-05-2012
maryana_popa12
Nu este medic/terapeut
maryana_popa12
Am intrat in a 6 luna de tratament tbc.Radiografia mi.a facut.o medicul din dispensar astazi nu stiu de ce, eu stiam ca se face la sfarsitul tratamentului.A spus ca nu.i place cum arata, si caa am luat iar microbul.este posibil asa ceva?sa fiu sub tratament si sa iau iar microbu??in spital unde am fost internata 2 luni am inteles ca nu se poate asa ceva, iar aici medicul imi spune altceva.sunt cu moralul la pamant.numai ies din camera mea.cred ca dupa ce voi termina definitiv cu boala asta(daca ma mai vindec)am sa merg la psiholog:(:((:(...am 25 de ani.viata mea s.a schimbat total de cand in luan ianuarie a acestui an am fost diagnosticata.simt ca numai pot.tratamentul l.am ljuat cu strictete, nu am uitat NICIODATA sa mi iau pastilele...de odihna si hrana nu se pune problema(am o familie foarte organizata si curata, cu un nivel bun de trai)...si totusi nu inteleg de ce mi.a zis medicul asa???evident am mers si in spital la medicul care ma avut in grija 2 luni de zile.acolo am mers si cu celelalte radiografii, inca de la inceputul bolii si aici mi s.a spus ca nu este nimic...intradevar plamanul este inca afectat si probabil voi lua medicaente 8 luni in loc de 6(pt.ca initial am avut o zona mai mare afectata din plaman)dar in nici un caz nu este o evolutie mai rea, din contra ca fata de radiografia din martie se vad imbunatatiri, se vede o evolutie.Va rog daca este cineva in masura sa.mi spuna si mie ce se intampla cu acest microb..Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare un raspuns
7 comentarii
0
21-06-2012, ora 10:30
plastir
Nu este medic/terapeut
plastir
Nu am un raspuns pentru tine desi stiu ca la asta te ai fi asteptat. Si eu am fost diagnosticata cu Tbc acum 5 luni de zile si ma gandesc cu groaza la ziua de la sfarsitul lunii a sasea de tratament cand imi voi face raza. Trebuie sa ramai puternica si sa te gandesti tot timpul ca se poate mai rau..desi la inceput chestia asta nu prea functioneaza...si mie mi s -au recomandat psihologi, psihiatrii... doar ca i-am inlocuit cu persoanele din jurul meu. daca ai mai aflat ceva in legatura cu situatia ta poate gasesti timp sa scrii.
Numai bine!!..
0
27-06-2012, ora 19:34
Pierce
Nu este medic/terapeut
Pierce
Ce mai faci? Te-ai lamurit? Nu stiu cate urechi are medicul care te trateaza dar nu putea sa isi dea seama dupa radiografie ca ai luat iar microbul sau ce minune ti-o fi zis. Daca celalat medic ti-a zi sa iei 8 luni pastile asta sa faci, ca o sa te vindeci.
0
15-07-2012, ora 14:31
Gilles
Nu este medic/terapeut
Gilles
Asa ceva nu e posibil.
Eu in a sasea luna de tratament, am fost la spital pentru ca expectoram cu sange [cheaguri] de obicei dimineata.
Am vorbit cu unul din medici la telefon[imi era cunoscut], i-am spus ce se intampla si mi-a spus sa merg la spital ca vb cu medicul meu si ii spune problema.
A doua zi la spital medicul meu m-a vazut pe hol si mi-a spus, hai sa facem internarea.
M-am speriat si am zis ce se intamplao luam de la capat?
Mi-a raspuns: NU, NU POATE FI VORBA DE O RECIDIVA CAT TIMP ESTI SUB TRATAMENT, dar trebuie sa facem hemostatice ca se vindeca cu sechele s.a.m.d
Mi-a spus ca o sa mai imi vina sange pan' la un an. La o sapt. dupa ce am implinit anul am expectorat in doua dimineti cateva firicele de sange si de atunci deloc.
Asa ca stai linistita si fa ce iti spune medicul curant. Si eu cand am fost in dispensar si i-am spus ca imi vine sange, cu 2 luni inainte de asta s-a facut ca ploua, a zis ca e ok, dar daca mergeam de atunci la medicul curant sau vb cu cunostinta asta a mea care e medic pneumolog, dar la sectia de copii, nu mai trageam atat.
0
31-07-2012, ora 21:24
the_artivist
Nu este medic/terapeut
the_artivist
puteti sa imi spuneti cata sare consumati sau daca, consumati sare. M-ar ajuta raspunsul la aceasta intrebare ca sa va pot ajuta.
0
03-10-2012, ora 00:34
maryana_popa12
Nu este medic/terapeut
maryana_popa12
sunt in ultima luna de tratament, am consultat un medic particular, mi a vazut evolutia din ianuarie pana acum si mi.a zis ca sunt vindecata, am ramas cu cicatrici dar sunt bine...m.am vindecat ranile s.au inchiss...si ca medicul din dispensar este un tampit ca nu tb sa mi mai dea medicamente atatea luni..dar pt ca mi a mai dat acum sa le mai iau pe ultimele si sa numai iau altele pt k numai este nevoie.sunt fericita acum si muult mai linistita.Nu am mai intrat sa scriu despre evolutia mea pentru ca am avut nunta in septembrie si am fost ocupata..pregatiri una alta.In decembrie vreau sa raman gravida.m.am mai consultat cu cateva persoane care mi.au zis ca este ok.nu tb sa raman gravida cat timp iau medicamentele.si am sa fac o pauza de o luna 2, din mom in care voi termina tratamentul si apoi o sa incerc sa raman gravida.mai este cineva in situatia mea?cum a decurs sarcina?multumesc
0
05-10-2012, ora 12:50
fan_2201
Nu este medic/terapeut
fan_2201
Mariana, ma bucur sa citesc de cazuri de invingere a bolii.iti doresc o casnicie solida si sa ai parte de acum incolo de o viata normala ferita de orice boala si suferinta!!Dupa prima radiografie (de la diagnosticare) la cat timp ai facut o pe urmatoarea?
Stefan-coleg de suferinta sub tratament tbc luna2 a
0
08-10-2012, ora 20:31
Gilles
Nu este medic/terapeut
Gilles
Dupa 2 luni, cand mi-a venit si antibiograma.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tuberculoza (TBC)
  •