Va rog din Suflet... NU mai aud cu ureche stanga

27-09-2009
MoZoLyCy
Nu este medic/terapeut
MoZoLyCy
Buna ziua... am si eu o mare problema de care m-am cam saturat si NU imi gasesc nici cum locul in viata... "NU aud cu urechea stanga aproape deloc... adica sa zic undeva la 25 - 35 %... am fost la foarte multi medici si nici un rezultat... toti isi dau cu parerea, de cerut bani cer si de facut nu imi fac nimic... este prima data cand postez pe internet problema mea si poate cu ajutorul acestuia pot macar sa aflu daca chiar se mai poate face ceva cu auzul meu... Ma numesc Costel si am 25 de ani... am inceput sa depistez ca nu mai aud cu urechea stanga de la varsta de 17-18 ani... am lucrat ca Ospatar 5 ani de zile, nunti, chefuri etc ( ma refer ca a fost si muzica tare )... posibil sa se fii tras aceasta problema cu auzul de la muzica... desi nu prea cred... am facut cel putin 10 - 15 audiograme si toate arata ca aud ca un om in varsta adica 80 de ani... am ajuns la un doctor care si el si-a dat cu " presupusul " si a zis ca daca ma opereaza de... deviatie de sept... imi v-a reda auzul, dar... NU a fost asa, mai rau... ca acum am probleme cu curatatul nasului zilnic... care eu NU am avut aceasta problema inainte... am facut inhalatii peste inhalatii, si internat la un spital si acasa in mai multe perioade... am luat mai demult niste pastile rotunde si mari mari... NU mai retin cum se numeau dar costau 5 buc undeva la 100 RON... si nici acelea NU au facut nimic, mai rau... mi-a afectat ceva la stomac... am fost la un alt doctor care acela mi-a suflat cu o pompita in nas si care trebuia sa zici un cuvant..." Jack "... si el isi dadea seama cum decurgea tratamentul dar... un timp a fost binisor si progresa sa zicem asa, dar... nici cu acest tratament + pastile + inhalatii, NU mai este bun... am fost la alt doctor care acesta mi-a facut un film la nas si mi-a zis ca operatie..." deviatie de sept "... a gresit-o doctorita si ca NU este buna de nimic... mai rau mi-a stricat nasul... acesta a fost raspunsul lui si ca sa vin la el cu 20 - 25 mil si ma rezolva el... deci cum spuneam ca numai presupusuri si numai bani vor... am fost la alt doctor si care dupa ce i-am aratat fisele de internari, audiogramele, mi-a raspuns ca in Brasov NU am sa rezolv problema cu urechea ca NU este nici un medic de specialitate si sa merg in Bucuresti la... nu mai retin numele spitalului si acolo este spital numai de ORL... acesta a fost raspunsul unei doctorite... Acestea sunt unele povesti dar... mai sunt si altele... Domnilor/Doamnelor doctori , va rog sa ma credeti ca m-am saturat sa ma pun in pat pe partea stanga ca sa pot auzii ceva la televizor sau daca suna cineva la usa sau daca imi suna telefonul... daca ma intorc pe toate partile ca orice om si ma pun pe partea dreapta adica cu ureche buna pe perna... atunci se poate trage cu tunul langa mine si nu mai aud nimic, timpul trece si am observat ca si ureche dreapta a inceput sa ii scada auzul cu 10-15 %... apelez cu toata increderea la dvs si sper sa nu imi ocoliti aceasta problema pe care nu o mai suport. Cu stima Costel
8 comentarii
0
27-09-2009, ora 00:26
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Consulta un medic homoepat cu experienta. Gasesti in Brasov. Exista remedii homeopate care pot ajuta la astfel de probleme. Cat despre medicina alopata, nu-i deloc de mirare ce ti s-a intamplat...
0
27-09-2009, ora 01:18
MoZoLyCy
Nu este medic/terapeut
MoZoLyCy
Multumesc de ajutor... am cautat sa vad mai exact cu ce se ocupa Homeopatia si am inteles in mare... Ramane ca pe saptamana care urmeaza sa ajung si la acesti doctori... poate o sa ma ajute... sper sa NU raman doar cu speranta... inca odata multumesc pt informatie... o seara buna ;)
0
28-09-2009, ora 22:38
danutzz23
Identitate neconfirmată
danutzz23
Domnule Costel cred ca ar trebui sa va repetati audiograma de ambele parti si sa sa va faceti testarea reflexului stapedian bilateral, deoarece cred ca este vorba de otoscleorza, care are tratament chirurgical cu rezultate bune.
0
28-09-2009, ora 23:43
MoZoLyCy
Nu este medic/terapeut
MoZoLyCy
Buna seara... Domnul Dan, sa inteleg ca trebuie operat ceva la ureche ? ca nu inteleg termenii de care vorbiti dvs si cam asta deduc eu... si daca ar fi caz de operatie din cate am inteles eu... ce riscuri sunt ? Sincer, am ajuns la capatul rabdarilor... acuma NU pot sa fac nici un fel de audiograma deoarece am o gripa foarte puternica si inca nu imi revin... iau pastile si tot degeaba... pe deasupra ca nu prea aud, acum si cu gripa asta NU mai aud aprope nimic... Astept un raspuns mai pe intelesul meu... ca sa stiu ce am de facut. Va multumesc pt sfaturi si o seara placuta.

Cu stima Costel.
0
29-09-2009, ora 17:51
danutzz23
Identitate neconfirmată
danutzz23
Daca aveti cum sa ajungeti la Dl.dr. David Lucian de la Spitalul Militar Central Bucuresti Sectia ORL sau la Prof.Teodor Ataman Spitalul ORL (PANDURI) care sunt la ora actuala cei mai buni in domeniu.O Seara buna
si sa ma tineti la curent
0
16-01-2011, ora 18:27
pistol mihai
Nu este medic/terapeut
pistol mihai
Daca ma crezi eu am aceeasi problema, tot cu urechea stanga nu aud, cam 10 %, am fost peste tot eu am facut operatie de scoatere a polipilor, problema o am de 15 ani si acum am 16 si ceva, sunt din constanta, cred ca ar fi cazul sa discutam mai multe... ai putea sa imi trimiti un id de messenger sau orice altceva prin care am putea comunica ? multumesc anticipat...

apropo, dupa efectuarea operatiei de scoatere a polipilor, pe care am facuto la multi km distanta de casa.. mai exact la spitalul din Deva, si pentru ca ma grabeam sa ajung acasa, doctorul deacolo mi-a spus ca atunci cand ajung acasa, sa merg in constanta la un doctor bun si sa imi faca doar o insuflatie (chestia cu pompitza si spunand cuvantul " jack" ), eu am facut acea insfuflatie dar mi se pare ca acea doctorita nu mi-a fact-o deloc cum trebuie.si acum astept sa vina vacanta sa merg tot la acel medic din deva care mi-a facut operatia de polipi pentru ca el e singurul doctor in care mai am putina speranta.

majoritatea oameniilor nu isi dau seama ce urat e sa nu poti auzi cu ambele urechi, dar este foarte urat si te impiedica foarte mult in viata de zi cu zi si in situatiile sociale., cer si eu ajutorul medicilor de aici pentru un sfat o indrumare sau chiar mai mult. la revedere.
0
16-01-2011, ora 21:35
MoZoLyCy
Nu este medic/terapeut
MoZoLyCy
Salut Pistol Mihai, putem vorbi cu cea mai mare placere, momentan sunt in aceesi faza cu ureche, merg spre mai prost ca incepe sa imi afecteze si dreapta din cate observ zilnic, acum mi-a dat cineva un aparat si vreau sa zic ca aud si eu cum trebuie... ba chiar mai bine ca un om normal dar, mai mult de 2 ore nu il suport in ureche... vreau sa aud fara acest aparat, dupa ce v-a trece iarna apelez incontinuare la doctori ca totusi mai sper sa se poata face ceva si sa aud si fara acest aparat. Te astept pe costyyy2005 si discutam mai multe. O seara buna la toti si astept incontinuare pareri si sfaturi, sunt bine venite !
0
16-01-2011, ora 21:37
MoZoLyCy
Nu este medic/terapeut
MoZoLyCy
Buna seara domnul "danutzz23" va tin la curent cum aflu ceva concret. Toate cele bune si scuze de intarzierea raspunsului !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.