Va rog cu un sfat - transaminazele si bilirubina marite

20-10-2008
csaba
Nu este medic/terapeut
csaba
Acum 3 ani prin niste analize intamplatoare am aflat ca am transaminazele si bilirubina marite. Am facut un tratament cu liv 52 si au intrat in normal. Acum cateva luni iar la niste analize anuale mi-au iesit transaminazele si bilirunia f mari; undeva de 2 ori valarea maxima. Am fost la eco si mi-a zis ca am un inceput de steatoza, ficat dimensiuni normale si forma regulata. mi-am facut testele pentru A, B si C toate negative, colesterol in limite normale VSH la fel; dar m-a diagnosticat cu Sindromul Gilbert ( a zis ca nu prea am ce sa fac la aceasta "boala").Mi-a zis sa urmez un tratament cu Lagosa si esentiale...dupa 2 sapt de tratament ( nu am asteptat o luna cat mi-a zis doctorul) mi-am refacut analizele si au iesit toate f bune... dar azi mi le-am refacut si: TGO...50 ( <46), TGP..105 (<49), GGT 42 (11- 55). Mentionez ca am 190 cm, 103 kg, consum alcool ( doar bere) in week.
Imi este afectat grav ficatul de imi ies analizele astea... sa fac cate un regim la 2-3 luni, sau ce sa fac? Am de la mai multi doctori pareri diferite... va rog astept si parerea d-voastra. Multumesc anticipat
2 comentarii
0
21-10-2008, ora 07:55
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Sunt foarte importante regimul, efortul fizic si evitarea stress-ului.Trebuie neaparat sa slabesti ;progresiv, constant, in cca. un an 25 de kg sa dai jos.Efortul fizic sa fie de intensitate medie si nu pe perioada lunga.Respecta odihna, mananca la timp, cu regim protector hepatic, renunta la fumat SI LA ALCOOL si consuma multe fructe [ in special mere si grapefruit].Daca accepti cate ceva din sfaturile de mai sus vei vedea ca starea ficatului se imbunatateste si va diminua si icterul ocular prezent la bolnavii cu acest sindrom.
0
21-10-2008, ora 11:40
csaba
Nu este medic/terapeut
csaba
Va multumesc f mult pentru raspuns si sfaturi. Aceste recomandari le-am cam dedus si eu de pe lunga lectura de pe internet dar aveam nevoie de cineva sa mi confirme ca sunt bune. O sa incerc sa urmez ce mi-ati recomandat cat pot de mult. De fumat nu fumez. ;-). Va multumesc mult inca odata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.