mintea mea repeta anumite dialoguri, care au avut loc chiar cu o luna in urma

25-10-2014
Fulop Stefan Ciprian
Nu este medic/terapeut
Fulop Stefan Ciprian
Buna ziua, sunt nou pe forumul acesta. Ma numesc Fulop Stefan Ciprian si in 24 noiembrie implinesc varsta de 20 de ani. Am si eu o mica problema si as dori sfaturi daca se poate. Totul a inceput acum cateva luni, mai exact in Mai cand m'am angajat la o firma ca si montator subansamble. Dupa angajare totul a fost frumos aproximativ o luna, dupa care au aparut cateva ticuri nervoase ( aveam impresia ca nu vad bine daca ma uit la stanga sau la dreapta, si ma tot uitam cand in stanga cand in dreapta pana cand creierul meu era convins ca vad bine). Cu chin cu vai am reusit sa scap de acest tic, dar imediat dupa ce am scapat de ticul cu ochii a aparut altul, acum ( in gandul meu totul e ciudat, mintea mea repeta anumite dialoguri, care au avut loc chiar cu o luna in urma ). uneori repet cuvinte ce le aud la televizor sau din dialogul cu alte persoane. Intr-un cuvant mintea mea e intr-un continuu dialog. Repet aceste cuvinte, fraze din cauza ca am impresia ca atunci cand vorbesc, ochii mei se uita ciudat, sau respir intr-un anume fel.. Sunt constient ca totul se petrece doar in capul meu si totul se datoreaza subconstientului. Imi repet mereu in gand ca e doar o Iluzie si ca nimic nu este adevarat. Si reusesc sa ma abtin uneori o perioada destul de lunga, dar dupa un timp apar din nou aceste cuvinte. Va rog indrumativa cu cateva sfaturi daca puteti. Am consultat si un doctor psiholog si i'am povestit ce se intampla si care ar fi simptomele cu care ma confrunt, iar acel medic psiholog mi'a spus ca totul e doar in mintea mea si ca voi fi bine. Simt ca nu mai rezist, vreau sa fiu cel care eram inainte, plin de viata, fericit, cautam in orice lucru rau si partea buna. Va multumesc
17 comentarii
0
25-10-2014, ora 20:33
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
CIPRIAN ce fel de subansamble montezi? poate chiar asta este problema poate sa fi inhalat sau sa stai intr-un mediu toxic, cu radiatii etc si de aici si problemele poti face investigatii sa vezi.
0
25-10-2014, ora 23:47
Fulop Stefan Ciprian
Nu este medic/terapeut
Fulop Stefan Ciprian
salut Marton, iti multumesc frumos ca ai fost primul care mi'a dat speranta ca voi fi ajutat prin simplul fapt ca ai raspuns la acest topic. Nu lucrez intr'o zona toxica sau care are radiati. Sunt montator subansamble la o firma de volane. Mai exact Takata-Romania. Deci pe scurt lucrez pe o masina pe care montez volane. Eu cred ca problema mea a aparut din cauza ca de cand m'am angajat creierul meu a fost supus unor " Teste " daca le pot numi asa. In ultimele 3-4 luni am avut pe cap si inca am, munca, scoala de soferi. Plus ca la munca fiind un loc unde montez volane a trebuit sa retin o multime de cifre spre exemplu ( 307 5532 99 W41 - AH, si lista poate continua ). Eu cred ca aceasta problema mi'a aparut in urma unei suprasolicitari a creierului, sau a unei anumite parti. Chiar nu am habar, sunt doar presupuneri ale mele. Cert e ca si desii ticul cu ochii a disparut, atunci cand vorbesc inca am impresia ca ma uit ciudat, desii nu o fac
0
26-10-2014, ora 16:40
Fulop Stefan Ciprian
Nu este medic/terapeut
Fulop Stefan Ciprian
va rog, mai dati-mi careva sfaturi, indrumari. chiar am nevoie !
0
26-10-2014, ora 18:09
clepsidra2
Nu este medic/terapeut
clepsidra2
eu cred ca de vina sunt acele cifre pe care trebuie sa le retii, subconstientul tau face "teste" si asa au aparut ticurile.nu fi speriat.
0
26-10-2014, ora 21:30
Fulop Stefan Ciprian
Nu este medic/terapeut
Fulop Stefan Ciprian
@clepsidra2 multumesc pentru raspuns. Poate ca ai dreptate, poate ca subconstientul meu face anumite teste.. dar cum pot opri asta? cum pot sa fiu cum eram inainte ? fericit si implinit?. Astazi m'am cantarit si am constatat ca am slabit extrem de mult in ultimele 2 luni, de la 74 de kg la 53. va rog indrumati-ma cu sfaturi vreau sa fiu eu ! va rog
0
27-10-2014, ora 11:00
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Scaderea mare in greutate poate fi un semn de depresie sau alta boala importanta !
Nu mai mergeti la psihologi pt ca in general sunt prost pregatiti in medicina desi au facut stagii de psihiatrie sau sunt chiar niste farseuri, ori suferind ei insisi de diverse sindroame psihice netratate !

Asadar mergi la un consult de psihiatrie copile, stresul angajarii te-a dezechilibrat putin sau a scos la iveala vreo gena din familie ! Mai ai pe cineva in familia ta sau cea extinsa suferind de vreo boala psihica ?
0
27-10-2014, ora 16:40
Fulop Stefan Ciprian
Nu este medic/terapeut
Fulop Stefan Ciprian
@ Stevens, m'am consultat cu sora mea de 40 de ani cu care am crescut de la varsta de 2 luni. deoarece parintii, mi-au murit. A spus ca in familia noastra nu e, si nici nu a fost nimeni cu vreo problema psihica. Eu cred ca munca ma dezechilibrat, si nu stiu cum sa redobandesc acest echilibru
0
27-10-2014, ora 22:27
mir2211
Nu este medic/terapeut
mir2211
Imi pare rau Stefan ca nu ai parinti si ca suferi si din cauza acestor stari..eu te sfatuiesc sa mergi la un psihiatru dar incearca sa i spui sa ti dea doze mici de medicamente ca in general ei dau doze mari, te fac leguma si de aici si refuzul multor oameni de a spune nu psihiatriei din start.iti trebuiesc si vitamine cat de urgent si multa odihna ca nu i de bine.Sunt sanse suta la suta sa ti revii dar cu mult somn si tratament..iti doresc multa sanatate
0
28-10-2014, ora 12:36
clepsidra2
Nu este medic/terapeut
clepsidra2
sigur munca cu cifrele te-a dezechilibrat, intr-adevar e bine sa consulti un psihiatru, si eu dupa ce m-am imbolnavit slabisem ca un ogar, daca te echilibreaza o sa-ti revii si cu gabaritul.Si apropo un complex de vitamine si minerale nu ar strica, ajuta si sistemul nervos.Sa ne ti la curent cu ce ai facut.
0
28-10-2014, ora 18:12
Fulop Stefan Ciprian
Nu este medic/terapeut
Fulop Stefan Ciprian
mersi clepsidra2 pt ajutor. Sincer, nu prea am incredere in medici, nu am avut nici o problema pana acum, am fost de mic sanatos tun !. Nu prea inteleg cu ce m'ar putea ajuta medicamentele unui psihiatru ? medicamentele imi vor sterge acele cuvinte, propozitii din minte? greu de crezut.
0
29-10-2014, ora 14:17
clepsidra2
Nu este medic/terapeut
clepsidra2
da, cuvintele alea pe care le ai in minte sunt pe sistem nervos, acele dialoguri de care zici, poti incerca cu medicamente de la psihiatru pe termen scurt daca esti sceptic si daca iti folosesc atunci te sfatuiesc sa le iei cat ti le recomanda doctorul.
0
29-10-2014, ora 18:58
Fulop Stefan Ciprian
Nu este medic/terapeut
Fulop Stefan Ciprian
va rog ajutatima cu sfaturi, simt ca innebunesc, nu mai rezist, repet orice cuvant orice tampenie, citesc orice cuvant dintr-un mesaj de pe telefon, orice cuvant ce il vad pe internet si il repet de 1000 de ori. va rog ajutatima
0
31-10-2014, ora 20:56
Fulop Stefan Ciprian
Nu este medic/terapeut
Fulop Stefan Ciprian
Buna seara. Revin cu noutati, tocmai ce am ajuns acasa de la un consult psihiatric. Am fost diagnosticat cu tulburare obsesiv compulsiva. Am primit tratament pe baza a 3 medicamente. Domnul psihiatru a spus ca imi voi reveni, sa fie oare adevarat?
0
01-11-2014, ora 14:28
clepsidra2
Nu este medic/terapeut
clepsidra2
ai vazut ca ai nevoie de ajutor?ce medicamente ti-a dat?vezi ca este o sectiune despre toc care te poate ajuta.multa sanatate.
0
04-11-2014, ora 18:51
Fulop Stefan Ciprian
Nu este medic/terapeut
Fulop Stefan Ciprian
Salutare, mi-a fost prescris Anxiar si zoloft ( jumatate de pastila dimineata si jumatate dupa masa ). Mia mai fost prescris si Gerodorm seara la culare. Credeti ca sunt bune ? credeti ca voi scapa de aceasta boaa?
0
11-11-2014, ora 00:22
Fulop Stefan Ciprian
Nu este medic/terapeut
Fulop Stefan Ciprian
mai trece cineva pe aici ? va rog..
0
11-11-2014, ora 13:51
clepsidra2
Nu este medic/terapeut
clepsidra2
trebuie sa ai incredere in doctorul tau, daca observi ceva in neregula ii comunici imediat, pentru schimbarea tratamentului, apropo la ce medic mergi?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: