Va rog ajutati-ma cu un sfat!!

23-01-2010
Crystina18ro
Nu este medic/terapeut
Crystina18ro
Buna seara,

Numele meu este Cristina, am 24 ani.
Sotul meu (26 ani) are o problema si nu mai stim ce face si la cine apela (am vrea un copil si ne este teama sa nu-i transmitem aceasta alergie sau boala avand in vedere ca el are o sora mai mare care are aceeasi problema - ar fi ceva genetic?): in fiecare an vara el nu poate iesi in soare, zonele expuse la soare i se umfla si il ard..si in plus ii creaza stari de nervozitate, insomnie..ne-am gandit ca ar fi ceva dermatologic...am mers la cel mai bun dermatolog din oras si am primit urmatorul raspuns: "fotosensibilitate"..adica solutia ar fi sa se fereasca de soare..sotul meu a urmat tratament cu plaquenil si aerius pentru perioada sezonului cald..insa si cu acestea a mai avut probleme
An de an se repeta cam aceesi poveste..la prima expunere la soare se umfla (fata, urechile, in special mainile pe care nu le poate acoperi, urechile, il ard) si pentru o saptamana trebuie sa evite contactul cu soarele.
Ce ma nemultumeste este faptul ca sunt zile in vara cand poate sa stea o zi intreaga in soare si nu pateste absolut nimic..se mai si bronzeaza pe langa..dar acestea sunt maxim 10 pe sezon.mai sunt zile in care daca sta maxim 5 minute la prima ora a diminetii in soare cu bluza de bumbac lunga ce ii acopera mainile il ia soarele prin bluza (in cazul asta nu se umfla insa are 2-3 zile stari de nervozitate si insomnie si acuza dureri si arsuri interne ale pielii la nivelul bratelor, mainilor si zonelor expuse - gat, fata, urechi)
El fiind cadru militar a fost internat si la spitalul militar din oras...un medic ne-a spus ca nu e de la piele cum credeam noi...ca e ceva intern ce declansaza aceste stari si umflaturi insa nu stia ce anume...
m-am hotarat astazi sa caut un forum pentru ca sunt din ce in ce mai convinsa ca e ceva intern: ieri a avut o demonstratie si a stat in frig si vant...azi-dimineata a avut toata fata umflata si aceleasi stari de disconfort, nervozitate si insomnie...nasul i s-a inrosit si umflat mai rau, restul fetei nu s-a inrosit rau, insa s-a umflat tare..
el nu mai urmeaza tratamentul cu aerius si plaquenil pentru ca au efecte secundare grave si am considerat ca atata timp cat nu avem un diagnostic nu are sens sa sufere mai tarziu..in plus el mereu evita iesirea si expunerea la soare.
cand a fost copil (pana la 15-16 ani) nu a avut nici un fel de probleme...acestea au aparut dupa aceasta varsta. v-am spus ca si cumnata mea are aceeasi problema ca sotul meu, insa inca nu stim daca s-a transmis si la copii ei, acestia avand 12 si 8 anisori, iar daca se transmite am vrea din toata inima sa gasim cauzele, cred ca trebuie sa existe o explicatie la toate aceste simptome.
Va rugam din suflet cititi si cazul nostru, ajutati-ne ! recomandati-ne un medic bun la care am putea merge sa urmareasca aceasta boala..ce ar putea sa o diagnostice..nu stiu un sfat, o parere..orice va rog!!
Sanatate multa!!
Cristina
4 comentarii
0
24-01-2010, ora 17:30
imurar0305
Nu este medic/terapeut
imurar0305
daca cu adevarat va doriti un copil eu zic sa il faceti...indiferent ce probleme de sanatate are sotul eu cred ca un copil e binevenit, va sfatuiesc sa mergeti in bucuresti la clinici sa va interesati de un dr bun si mult succes, iar daca se dovedeste a fi ereditar eu zic sa faceti copilul si sa il invatati sa nu se expuna la soare sau frig fara protectie.
0
24-01-2010, ora 17:32
imurar0305
Nu este medic/terapeut
imurar0305
la cj sunt dr foarte buni de asemenea...cautati un alergolog bun...ar putea fi o alergie totusi
0
24-01-2010, ora 17:35
imurar0305
Nu este medic/terapeut
imurar0305
stiu ca poate suna ciudata dar de curand am citit un articol unde spuneau despre alergia la soare si la frig de asemenea
0
28-01-2010, ora 20:51
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
Crystina, ai un mesaj, da pe "Modificati profilul dvs.", vei gasi mai jos in pag.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.