Va rog ajutati-ma cu pareri !

03-03-2012
andreey90
Nu este medic/terapeut
andreey90
Buna ziua, ma numesc Andrei si am 21 de ani. De 2 saptamani au dureri in zona lombara si ieri mi-am facut un RMN care are ca rezultat:
Minima scolioza lombara dextroconcava si reducerea lordozei fiziologice.
Sacralizare L5.
Multiple hernii intrasponginoase lombare, cea mai mare 1cm.
Hiposemnal in secventele ponderate T2 a discului intervertebral L4-L5.
Hernia discului intervertrebal L4 L5 median si paramedian dreapta, diametru maxim 1 cm cu compresia caudei equina si radiculara.
Concluzii: Hernie de disc L4 L5 compresiva radicular dreapta pe fond de degenerescenta discala.
Mentionez ca de 2 zile durerile s-au redus in intensitate cu minim 50% in urma tratamentului cu celebrex si mydocalm, durere pe picior dreapte este foarte mica, si pot merge pe calcaie fara probleme. Va rog sa imi spuneti daca trebuie sa ma operez acum in urma acestui rezultat.
Va multumesc mult de tot.
1 comentarii
0
07-03-2012, ora 19:27
1969
Nu este medic/terapeut
1969
Eu am probleme cu coloana de mai bine de 3 ani, am facut nucleoplastie, kinetoterapie, infiltratii cu ozon si multe altele care sa stii ca au dat roade pentru ceva timp.Mergi la un domn doctor neurochirurg si sigur va decide ce e mai bine in masura de situatie.Rezultatul RMN e valoros la consultatie dar nu te speria, nu intra in panica ai sa vezi ca va fii bine.Multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul