Va rog ajutati-ma Cancer vezica urinara

14-02-2011
menaapostu
Nu este medic/terapeut
menaapostu
Carcinom urotelial papilar, grad jos de malignitate G2, pTx

Va rog frumos sa ma ajutati cu diagnosticul de mai sus nu inteleg cat de grav este.Tatal meu (74 ani) dupa operatie la vezica urinara efectuata la Tg.Mures pe buletinul hispatologic are diagnosticul de mai sus si va descriu in continuare ce scrie pe buletin: Cod 8130/21
Descriere macroscopica : Aproximativ 35 fragmente examinate recoltate prin TUR-V.
Descriere microscopica : Fragmentele examinate prezinta o proliferare tumorala sub forma de papile mai groase si scurte, ramificate, unele lipite spate la spate, cu ax central conjunctivo-vascular, acoperite de uroteliu ingrosat, cu atipii citonucleare moderate, mitoze atipice rare.Polaritatea si diferentierea spre suprafata a celulelor este moderat alterata.Deoarece straturile subiacente uroteliului sunt absente, gradul de invazie nu se poate evalua (pTx).

Se poate trata paralel si cu ceaiuri naturale?
Va multumesc si poate ma ajutati cu un raspuns pe intelesul meu(tratament si reusita)
3 comentarii
0
25-06-2013, ora 15:49
ioana_fr
Nu este medic/terapeut
ioana_fr
Buna ziua,
Tocmai am citit mesajul dvs de acum doi ani, tatal meu (54 ani) a fost diagnosticat asemanator, acum 3 luni (carcinom urotelial papilar cu grad jos de malignitate pTaG2 cod 8130/21. Cum a evoluat boala? Intreb pentru ca tot citesc pe internet foarte multe informatii si ajuta sa vad ca sunt si altii in situatii asemanatoare. Cat despre intrebare dvs despre ceaiuri naturale, am citit f mult despre suc din iarba de grau care este foarte eficienti impotriva recidivei. Cum se simte tatal dumneavoastra?
Cu stima,
Ioana
0
15-05-2014, ora 15:55
andita
Nu este medic/terapeut
andita
Sotul meu acum in varsta de 65 ani a fost operat in 2010 -dg, -carcinom urotelial -tumora vezicala de 2, 5 cm- depistata la o ecografie in 2009.A facut TUR-vezicala fara alte repercursiuni, face cistoscopie in fiecare an si rezultatul este, , recidive tumorale absente " Anul acesta i s-a recomandat cistoscopie la 2 ani. Va rog sa-mi spuneti cum este situatia in cazurile dvs.-post operator?Referitor la ceaiuri -amestec de coada calului si coada soricelului.
0
16-05-2014, ora 23:12
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
EXISTA oameni cu un sistem imunitar atat de puternic incat reusesc sa se vindece, problema este ca inca nu sa descoperit ceea ce face asta posibil, sau facut studii de laborator pe cobai care au fost infectati cu tumora echivalentul a 8kg la om si la care sistemul imunitar a distrus-o fara ca soarecele sa moara.In franta sa constatat in urma testelor pe tumori ca tratamentul ar trebui sa fie individual in functie de organismul pacientului, de tumora pt ca si ea este si se comporta in functie de pacient, si din aceasta cauza la unii pacienti o alimentatie le este buna dar la altii nu, la unii tratamentul este bun la altii nu.
Pt mai multe date legate de alimentatie si alimente benefice la pacientii cu cancer eu am citit cartea ANTICANCER de doctor DAVID SERVAN S., si cartea ALIMENTATIE IN CANCER UNDE SE DAU SI RETETE SI GRAMAJE

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: