urechea o simt infundata si am puroi nici acuma nu mi a trecut

07-04-2016
199015
Nu este medic/terapeut
199015
Sint internata in spital la orl cu urechea o simt infundata si am puroi nici acuma nu mi a trecut sint de marti internata precizez din nou ca nu avem doctorbun imi fc tratament in branula ma aspira si c-am atat iar cealanta ureche imi curge ce ede facut ce sa fac domnu doctor!?
22 comentarii
0
07-04-2016, ora 20:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un tratament poate da rezultate in 5-7 14 zile
daca nu se opreste din supuratie..
ceri transfer in clinica ORL.spital judetian sau in oras universitar
0
09-04-2016, ora 07:07
199015
Nu este medic/terapeut
199015
Spalaturi nu imi fc deloc doar aspirati si antibiodic in branula si pansament curat in ureche atat eu am otita medie si si acuma imi curg urechile nu stiu ce sa fac e bn numai ce imi face doct mie ?
0
09-04-2016, ora 10:12
199015
Nu este medic/terapeut
199015
Dar eu sint in spital domnu doctor spitalul de urgenta vaslui
0
09-04-2016, ora 21:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca dupa 7-10 zile de tratament urechea tot supureaza.. ceri transfer la Iasi
0
16-10-2017, ora 20:09
Elena Maris
Nu este medic/terapeut
Elena Maris
Buna seara! Totul a început acum aprox 3 sapt.M- a durut urechea dreapta, era înfundată si curgea. Am început sa iau. Augumentin. Si antiinflamator fara sa merg la medic. In 4 zile imi trecuse durerea Dar era si mai înfundată asa ca am mersla medic. Acolo mi- a dat diagnostic de otita medie supurata, m-a aspirat si mi-a scos un ghemotoc mare de puroi. Tratament :betadine, alcool borical si clotrimazol.eu nu am putut suporta betadina si alcoolul borical, am simțit ca mor de durere asa ca am mers la alt medic unde mi s-a zis ca am otita medie supurata cronica bilaterala. Începuse sa doară si urechea stânga ( in anumite poziții. Țin sa precizez ca. Intr-una din zile ( înainte sa fiu aspirata am simțit un miros foarte urat.al-2leq doctor mi-a dat Ciprinol si picături oftalmologice. Iar la 3 zile de tratament am fost sa ma aspire, nu mi-a mai scos atat de multa mizerie.dupa 2 zile am simțit iar miros urat am fost m-a aspirat, nu era multa mizerie, aveam 5 zile de tratament a zis ca nu da rezultate si mi-a zis sa iau 2 capsule de “Sinerdol” ( nu stiu dacă spun bine ) si 2 fiole de ser fiziologic sa le amestec bine si sa mi torn 10 picături de 2 ori pe zi. Nu mai simt durere, presiune. Nu ma mai dor urechile deloc cand pun picăturile ( nu le mai simt pe gat atat de rau. Ma mănâncă. Foarte tare câteodată. Aud mai bine azi sunt înfundate maine nu. Am 8 zile de ciprinol si 4 zile de Sinerdol si urechea stânga imi curge noaptea ( fff lichid) iar astăzi am simțit iarăși un miros urat la urechea dreapta si ma mănâncă f țare. Incep
Sa ma panichez ținând cont ca a trecut atâta timp si nu sunf vindecate complet
0
16-10-2017, ora 20:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o Otita cronica supurata.. inseamna ca aveti perforatia de timpan din copilarie ???
daca tratamentul nu ajuta in 2-3 saptamani
e cazul de internare in clinica ORL..spital, oras Universitar
0
16-10-2017, ora 21:13
Elena Maris
Nu este medic/terapeut
Elena Maris
Mulțumesc foarte mult pe reu răspuns.Da, probleme din copilărie.fara apa in urechi !am 8 zile de coprinol si 4 zile de Sinergol. Dar de ce ma mănâncă urechea? Sunf semne de vindecare ? Ar mai trebui sa aștept ?
0
16-10-2017, ora 21:15
Elena Maris
Nu este medic/terapeut
Elena Maris
Dar este bun tratamentul pe care mi l-adat somnul doctor ? Ce părere aveți ?
0
16-10-2017, ora 21:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue mers la ORL cat mai des posibil
mancarimea in ureche poate fi semn de Otomicoza
0
17-10-2017, ora 00:34
Elena Maris
Nu este medic/terapeut
Elena Maris
Adica am 2 probleme deodată ? Tratamentul pe care il iau in acest moment Tratează si otomicoza ? Va mulțumesc.maine oricum trebuie sa merg pentru aspirație.
0
18-10-2017, ora 01:40
Elena Maris
Nu este medic/terapeut
Elena Maris
Buna seara, am fost la doctor și Mi-a Ca într-adevăr poate fi otomicoza in urechea dreapta si ca urechea stânga ( cea din care imi curge lichid ) e vindecata si nu mai am puroi acolo sau mizerie ca asa trebuie sa curgă pr ca ii pun picături ) asa este ??? Ce părere aveti dvs ??? precizez ca ea curge o ora 2 dupa ce pub picăturile sau toată noaptea. Dar urechea dreapta nu curge cu toate ca m-a aspirat si mi-a pus Si clotrimazol cu care trebuie sa continui la acea ureche. Va mulțumesc si imi cer scuze de deranj dar sunt interesează si părerea Dvs !!!
0
18-10-2017, ora 07:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 in urechea stanga.., daca e vindecata, NU se mia pun picaturi
se sterge doar cu servetele de hartie, ca sugativa sa usuce tot acolo
dupa se sufla aer cald cu uscatorul de par in ureche
deasemenea urechea poate fi uscata si cu Biter suedez.. care se pune pe vata la intrarea in ureche, prin evaporare alcoolul usuca.
2 Dreapta.. trebuei tratata.. dar dupa ce se administreaza tratamentul pentru otomicoza peste 30 min.
se repeta toate procedurele descrise mai sus.. pentru urechea stanga

PS.. microbii se dezvolta in mediul umed, unde e cald si intuneric
daca reusiti sa purtati urechea libera.. fara vata..sa creati conditii ca urechea sa fie mereu uscata
infectia se opereste
0
18-10-2017, ora 11:45
Elena Maris
Nu este medic/terapeut
Elena Maris
Am inteles !!! Va mulțumesc mult ! Asa voi face ! Mulțumesc mult
0
27-10-2017, ora 22:00
Elena Maris
Nu este medic/terapeut
Elena Maris
Buna seara !!!! Domnule doctor imi cer scuze ca va deranjez din nou însă încă sunt sceptica !!! In urma cu o sapt am fost la medic, m-a aspirat găsindu-mi iar puroi. De atunci urechile nu mai sunf înfundate si nu mai curg deloc (sunt uscate ) însă tot mai am mica senzație de auz parca as fi închisă intr-un butoi.am ales sa merg la un Domn profesor universitar care astăzi mi-a spus ca infecția nu mai este însă nu m-am lămurit, de ce in urma cu 4 zile la aspirație a fosr puroi ? De ce aud mai “slab “ ( ff puțin, aproape insesizabil ) si de ce in momentul in care las capul in jos sa-mi spal parul, aud. Ceva in urechea interna ca si cum se plimba lichid ( câteodată) mulțumesc mult
0
29-10-2017, ora 17:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci o Timpanograma si o Audiograma si o sa stii daca este lichid sau nu in spatele timpanului
0
07-11-2017, ora 11:13
natcla
Nu este medic/terapeut
natcla
Buna ziua!
Am si eu o intrebare la dumneavoastra. De 2 saptamani ma confrunt cu urechi infundate( cand efectuez manevra valsalva nu iese aerul), in rest urechea nu ma doare si nu o simt infundata, aud normal. Am fost la ORL si mi s-a spus ca am otita medie seroasa, desi nu m-a durut deloc si nici nu am avut secretie din ureche. Am luat antibiotic 7 zile, parasinus si decongestionant nazal si nu mi-a trecut. Mi-am facut CT si a rezultat ca am sinusuri perfect curate, mucoasa de aspect normal, fara devieri mediene sau leziuni. La concluzie scrie ca am deviatie de sept nazal si concha bullosa cornet nazal mijlociu stang. Medicul mi-a dat in contiunuare tratament cu medrol de 16mg pentru 10 zile, mai am 5 zile de tratament si la manevra valsalva tot nu iese aerul. Se poate sa fie dop de ceara? ca aud aerul cum da sa iasa dar parca e blocat de ceva care nu ii da voie.
Imi puteti da vreun sfat?
Multumesc anticipat!
0
08-11-2017, ora 20:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. ce inseaman in viziunea DVS Ureche infndata
daca nasul e curat si auziti bine ???
2.unica investiagtie care arata daca este lichid in spatele timpanului este TIMPANOGRAMA
3 ati cititi ce am mai scris pe forum despre otita seroasa si catar Tubar????
4 e bine sa nu mai mergeti la acel medic ORL care da antibiotic pe otita seroasa
este o gresala majora
Otita seroasa.. inseamna lichid seros in spatele timpanului, NEinfectat !!!!
0
09-11-2017, ora 14:42
natcla
Nu este medic/terapeut
natcla
Buna ziua!
Va multumesc frumos de timpul acordat pentru a-mi raspunde!
Cand am fost la control, faptul ca nu iese aerul pe urechi la manevra valsalva a zis ca nu e ok pentru ca se cronicizeaza otita, care nu stiu daca a fost de fapt otita si mi-a dat in continuare tratamentul cu medrol, la care nu am vazut nicio schimbare. Nasul nu este infundat si acum nici urechile nu le simt infundate.
Dar care ar putea fi cauza pentru care nu iese aerul pe urechi la manevra valsalva?
Ar trebui sa merg la control maine dar nici nu imi vine sa mai merg ca am impresia ca pierd timpul, nicii nu am mers la oricine, dansul e medic universitar.
0
09-11-2017, ora 18:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu este obligatoriu sa simtiti cand intra aerul in ureche
e o prostie... sa te bazezi la diagnostic pe o chestie asa de subiectiva
0
13-11-2017, ora 01:10
Elena Maris
Nu este medic/terapeut
Elena Maris
Buna seara domnul doctor, va deranjez din nou pentru ca eu cred ca mi-a revenit infecția la una din urechi.imi trecuse otita medie supurata dupa N tratamente...nu mai
Aveam nici un simptom, 2
Medici mi-au confirmat ca nu mai e infecție iar dupa 2 sapt (acum) mi-a revenit.ma doare urechea ( puțin ) si curge...nu mai stiu ce sa fac, nu por suporta alcoolul borical si betadina.In urma cu 2 seri a fosr ceata si umiditate departe 90% afara si eu am fost nevoită sa stau cam o ora afara.banuiesc ca asta e cauza, dar nu m am gândit o secunda ca va reveni...ce sa mai fac ?? Ajutați-ma va rog
0
13-11-2017, ora 08:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ureche trebuei uscata cu servetele de hartie si cu uscatorul de par
picaturi se pot pune si cu antibiotic( ciprofoxacin sau gentamicina) din gama picaturilor pentru Ochi, ( nu se pun picaturi cu alccol pe ureche cu perforatie, ustura f. tare)
cu alcool putem doar sterge dupa tratament interiorul urechiii
sau se pune vata imbibata in alcool.. la intrarea in ureche, prin evaporare spirtul poate usca urechea
0
13-11-2017, ora 11:23
Elena Maris
Nu este medic/terapeut
Elena Maris
Va mulțumesc mult ! Asa voi face! Merg la doctor astăzi sa ma aspire si apoi voi pune acel tratament.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  •