Mentruatie foarte putina.. Credeti ca sunt insarcinata? Sau este doar de la Escapelle?

07-04-2013
Ynna1313
Nu este medic/terapeut
Ynna1313
In primul rand, buna seara! Am o problema cu care ma confrunt de cateva zile. Pe 29-03-2013 am avut contact sexual neprotejat si eram in perioada fertila. La 24 de ore de la contactul sexual am luat Escapelle. Tin sa mentionez ca nu am avut efecte secundare pana in prezent. In ziua de azi am sangerat. Credeam ca este CM care si-a facut prezenta cu o saptamana inainte. Curge foarte putin si este maroniu. In general, ciclul meu menstrual este abundent si rosu. Credeti ca sunt insarcinata? Sau este doar de la Escapelle? Ce ar trebui sa fac sa ma linistesc? Va rog lamuriti-ma! As dori si sfatul unui medic.
6 comentarii
0
07-04-2013, ora 22:46
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Fa test de sarcina si vei afla daca esti insarcinata sau nu.
0
07-04-2013, ora 23:13
Ynna1313
Nu este medic/terapeut
Ynna1313
Este prea devreme pentru un test de sarcina:)
0
07-04-2013, ora 23:15
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Nu, nu e. Citeste pe prospect, se face chiar si dupa 7-9 zile de la contactul respectiv.
0
08-04-2013, ora 20:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Ynna1313

Nu mai folosi pilula de a doua zi. Pe langa faptul ca te poti deregla hormonal de la ea, poate produce avortul timpuriu.
Avortul este un pacat foarte foarte mare.
Vei avea necazuri in viata mai tarziu si nu vei stii de unde au provenit.

P.S.: Tu acum nici nu stii daca s-a produs un avort sau nu.
Nici macar nu poti sa te spovedesti la un duhovnic daca ai facut un avort sau nu, vreodata.
Nu va mai jucati cu astfel de lucruri.
0
08-04-2013, ora 22:47
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Nu esti insarcinata, acea pilula te-a dereglat hormonal si de aceea ai aceste sangerari. Nu te astepta la normalitate in lunile ce vin, menstruatia va fi haotica.
O sa apara si menstruatia in cateva zile dupa aceste scurgeri maronii.
0
08-04-2013, ora 23:11
Ynna1313
Nu este medic/terapeut
Ynna1313
Multumesc frumos, otilia107 !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Menstruația abundentă
  •