Va rog ajutati-ma!!!

31-10-2008
fluturash22
Nu este medic/terapeut
fluturash22
ma numesc ioana si am 22 de ani. in septembrie mi-a venit menstruatia in 8.iar in 21 mi-am inceput viata sexuala. am facut-o fara prezervativ pt k nu intra nicicum...dar nu a ejaculat in mine. am luat totusi postinor a doua zi...pe 22 iar in 28 am sangerat...m-a tinut cateva zile si nu a fost la fel de consistent ca si mentruatia..dupa asta am facut doar protejat...dar s-a mai intamplat, de vreo 2 ori, ca prietenul meu sa nu simta nimik si sa isi scoata prezervativul si sa introduca penisul la loc dar a iesit inainte de ejaculare, si a ejaculat destul de tarziu dupa ce a scos penisul. intrebarea mea este dak pot fi insarcinata avand in vedere k ink nu mi-a venit menstruatia. trebuia sa imi vina in 8..k in septembrie??sau in jurul datii de 28...knd am avut acea sangerare? mentionez k abia saptamana asta am inceput sa ma simt km rau...sanii bombati, usturime dupa urinare, greata..ceva mai accentuata decat in mod normal knd urma sa imi vina menstruatia. va rog foarte mult sa imi raspundeti...mi-ar placea un raspuns si de la cineva specializat...un doctor...ca sa stiu exact ce trebuie sa fac...nu mai pot sta asa..sunt foarte stresata...de aproape 2 saptamani nu mai dorm bine.VA ROOOGGG.:((:((
11 comentarii
0
01-11-2008, ora 05:55
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
De ce nu apelezi la medicul de familie sau la prieteni sa va invete tehnica aplicarii corecte a prezervativului? Cumpara-ti un test de sarcina acum dimineata de la farmacie si fa-l.Sa-mi spui cate liniute apar.
0
01-11-2008, ora 10:32
fluturash22
Nu este medic/terapeut
fluturash22
am sa il fac maine dimineata pt k am avut deja prima urina...sper sa fie bine...:((:((pt k deja sunt disperata:((
0
01-11-2008, ora 10:45
fluturash22
Nu este medic/terapeut
fluturash22
ink ceva..la varsta de 15 ani am avut toxoplasmoza...am detectat-o asa...la nimereala...pt k avea mama si i s-a recomandat sa imi faca si mie...fiind tanara si pe viitor posibila mama. in acelasi salon cu mine, knd am fost internata pt tratament, mai era o tanara casatorita care incerca sa aiba un copil, insa ramanea insarcinata si la urmatoarea menstruatie il pierdea. ea nici in ziua de azi nu are copii, e posibil sa nu mai poti avea copii dupa toxoplasmoza?
0
01-11-2008, ora 17:36
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Poti ramane gravida si poti naste un copil normalChiar din momentul in care constati ca ai ramas insarcinata mergi la ginecolog si se vor face o serie de reactii serologice pentru a identifica titrurile de anticorpi si, daca va fi necesar, vei primi terapie Vei fi tratata pentru a preveni o eventuala afectare a copilului.Nu te lua dupa alte persoane cu aceeasi boala.La fiecare individ, in functie de particularitati, pot fi situatii diferite.Lucrurile stau putin divers daca toxoplasmoza ai avut-o dinainte sau ai luat-o in timpul sarcinii.Vei vedea tu la momentul potrivit.Numai bine!
0
02-11-2008, ora 09:36
fluturash22
Nu este medic/terapeut
fluturash22
Buna dimineata. Pt Casa drhouse. sper k sunteti...:)
am facut in dimineata asta testul...BARZA STRIP si este doar o liniuta roz...dak ar mai fi trebuit sa fie ink una aceea ar fi fost sub stratul acela mai gros de care se tine "betisorul", nu? asta inseamna ca nu sunt insarcinata nu? dar probabil mai trebuie sa il repet peste 7 zile, dak am inteles bine...nu? atatea intrebari pun...e adevarat k park acum nu mai simt nici un simptom...doamne..sper totusi sa fie si celalalt tot asa..cu o liniuta...dar acum alta problema...de ce nu imi vine menstruatia? pt k am luat postinor? si de ce am usturimea aceea jos...si knd urinez, si knd nu...nu tot timpul dar este knd ma ustura si knd nu urinez. poate fi o infectie? trebuie sa ma duc la un doctor...va multumesc pt sfaturi si dak se poate sa imi raspundeti...m-as bucura enorm...:) o duminica placuta...si o sa mai revin cu un rezultat...dak imi spuneti si dumneavoastra k trebuie sa repet testul..:)
0
02-11-2008, ora 09:39
fluturash22
Nu este medic/terapeut
fluturash22
sau sub liniuta care a aparut trebuie sa fie ink una...pt k asta e destul de aproape de partea aceea mai groasa...acum m-am uitat mai bine..dar e tot numai o liniuta...:)
0
02-11-2008, ora 11:28
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu, nu esti insarcinata, daca e o singura liniuta ;cand esti gravida apar clar doua liniute.Repeta testul daca intre timp nu-ti vine ciclul.Se poate ca Postinor sa-ti fi deviat putin data ciclului.Du-te la medicul tau de familie sa-ti dea un tratament pentru infectie.Numai bine!
0
02-11-2008, ora 13:04
fluturash22
Nu este medic/terapeut
fluturash22
multumesc mult pentru sfaturi...:)
0
03-11-2008, ora 17:06
fluturash22
Nu este medic/terapeut
fluturash22
mi-a venit astazi ciclul...:D
0
04-11-2008, ora 09:30
de3a
Nu este medic/terapeut
de3a
stie careva dc cand am contact sexual cu iubitul meu sangerez putin..nu inteleg dc are cnv idee??mentionez ca iau anticonceptionale.are vreo legatura???
0
05-11-2008, ora 06:22
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu e bine.Poate ai o rana pe colul uterin.Aceasta trebuie tratata, nu trebuie lasata asa. Mergi cu trimitere la ginecologie.Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Sunt însărcinată?
  •