mi s-a extirpat nervul la un molar... va rog, ajutor!

10-11-2007
mir2006
Nu este medic/terapeut
mir2006
In luna martie mi s-a extirpat nervul la un molar, penultimul (inaintea celui de minte). Am avut probleme mari, in sensul ca am fost, , refractara" la anestezie, am facut ceea ce se cheama, , furia dintelui", astfel ca medicul a fost nevoit sa-mi puna arsenic. Ulterior, mi-a plombat molarul, dar l-am resimtit tot timpul ca pe un corp strain, fara sa pot manca, avand dureri la presiune. La 2 luni, am fost din nou. Mi s-a spus ca, fiind prea mare, plomba s-a spart si ca va fi ok. N-a fost asa. Problema este ca am dureri mari, nu pot manca si nu stiu ce sa fac. Ar fi extractia o solutie? Voi schimba stomatologul, clar. Dar as dori sa stiu ce variante as avea de tratament si care ar fi cauza. Va multumesc anticipat.
4 comentarii
0
11-11-2007, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Problema dvs nu consta in cat de mare este/era plomba ci de tratamentul de canal.mai mult ca sigur ceva este acum la vf radacinii dintelui respectiv ptr ca spuneti ca nu puteti manca...va doare la atingere.nu-i frumos ce spun, dar ar cam trebui sa va duceti si la alt medic. Numai bine!
0
12-11-2007, ora 00:00
mir2006
Nu este medic/terapeut
mir2006
Va multumesc pt. raspuns. Banuiam eu ca ceva este in neregula cu radacina...Oare ar mai putea fi salvat molarul?
0
12-11-2007, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Pai asta nu pot sa spun decat daca as vedea o radiografie.ce pot sa zic...iti propun sa fi optimista.
0
13-11-2020, ora 23:28
Maryana32
Nu este medic/terapeut
Maryana32
Am scos un nerv la unn molar si ma doare rau de 1 zi intreaga e normal ce pot face si am pansament nu mi sa plombat inca?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Extirparea nervului și obturația de canal
  •