Va rog, ajutor, cred ca am sinuzita maxilara...

21-08-2012
alex_popescu93
Nu este medic/terapeut
alex_popescu93
Buna ziua,
Am si eu nevoie de un sfat.
De 2 saptamani am observat ca ma scol infundat. In prima saptamana ma sculam infundat si dupa o ora ma desfundam(nu aveam nici un fel de secretie). De o saptamana am vazut ca nu prea mai ma scol infundat, ci foarte putin, in schimb am vazut ca nasul meu a inceput sa abie secretie, dar, doar foarte putin si doar cand ma trezesc. Acum vreo 5 zile am avut 3 zile in care simteam o durere, de fapt o presiune la nivelul nasului(partilor laterale a nasului). Aveam senzatia ca nasul vrea sa creasca in lateral intr-un mod fortat, cam asta era senzatia. Acum vad ca de 3 zile nu mai am avut nici o senzatie la nas, dar, aseara, a inceput mai intai sa ma doara maxilarul, dupa aceia pometii si fruntea, sfarsinduse cu o durere de frunte. De cand m-am sculat si pana acum, ma doare fooooarte putin fruntea. Durerea este foarte mica si parca ma curenteaza putin in spatele capului. Vad ca au inceput sa ma doara foarte putin si pometii, dar foarte putin. In schimb, parca ma glodesc putin ochii, nu imi dau seama exact in ce parte, 'durerea' fiind aproape insesizabila, dar parca in partea de jos ma dor.
Nu stiu, dar am senzatia ca sunt putin infundat pe tot parcursul zilei, oricum, pot respira fara probleme, nu e nici un disconfort.
Am 19 ani, si la varsta de 9 ani am avut sinuzita frontala, am facut o gramada de injectii, aerosoli si ultaviolete, de atunci nu am mai avut nicio problema, ba mai mult, nu mai racit in ultimii 5 ani nici macar odata. Mentionez ca am deviatie de sept la o nara. Mai mentionez ca in ultimii 6 ani am dormit in fiecare seara cu feionul pe picoare, dar dormeam in bucatarie, intr-o camera mica si de multe ori feionul ardea mult oxigen din incapere si se crea o atmosfera foarte calda si uscata. De 2 zile am incetat sa mai ma usuc cu feionul, m-am gandit ca si asta s-ar putea sa fie o cauza. Mai ales ca pe la 4 noaptea ma sculam opream feonul si ma duceam sa imi continui somnul in dormitor unde era mult mai frig decat in bucatarie.
11 comentarii
0
21-08-2012, ora 16:22
alex_popescu93
Nu este medic/terapeut
alex_popescu93
Am fost acum 2 ore si am cumparat antibiotic cefalexin si un inhalant. Are ceva daca le iau?
Multumesc din suflet.
0
21-08-2012, ora 16:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebuie facuta o radiografie SAF.. acolo se vede daca este sinuzita
2 un consult la stomatolog. ( problemele dentare tot dau asa dureri)
0
21-08-2012, ora 17:31
alex_popescu93
Nu este medic/terapeut
alex_popescu93
Carii am, si le am de mic. Problema este ca am stat asa cu ele si nu am avut absolut nimic pana in acest moment. Infectii nu am, dar am o masea SUS complet cariata de vreo 7 ani de zile in care de un an de zile a crescut un fel de carnatorie. Daca iau cefalexin sandoz 500 mg si paracetamol sinus, are ceva? si cam cat timp ar fi recomandat sa iau cefalexin?
Dupa sintomele mele, ce parere aveti, cam ce diagnostic este cel mai posibil sa am(doar o opinie)?
Va multumesc foarte mult, aveti toate respectele mele.
De infundat nu prea mai sunt deloc infundat, poate decat putin, aproape insesizabil, doar cand trag tare aer pe nas parca observ ca sunt putin infundat.
0
22-08-2012, ora 08:10
alex_popescu93
Nu este medic/terapeut
alex_popescu93
Vad ca azi de dimineata m-am sculat cu nasul infundat, dar de data asta fara nicio secretie. Mai observai ca ma trezi cu nara stanga infundata, apoi se desfunda nara stanga si se infunda nara dreapta si vice versa.

Va rog din suflet sa imi raspundeti si mie; pot sa iau cefalexin sandoz 500 mg? Multumesc frumos
0
22-08-2012, ora 11:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu ajuta medicamentele.. pana nu rezolvi toate focarele de infectie la stomatolog
0
22-08-2012, ora 12:16
alex_popescu93
Nu este medic/terapeut
alex_popescu93
Am o carnatorie crescuta in masea, o doctora mi-a spus ca mai intai sa fac o radiografie si ca dupa aceia ar putea fi nevoie sa ma duc la bucuresti sa ma operez, neavand voie sa mi-o scoata asa. Asta ar complica situatia rau de tot.

Totusi, este rau daca iau timp de o saptamana cefalexin?

Mentionez ca nu sunt grav, dar ma speria nasul infundat pe fiecare dimineta. Plus ca ieri parca aveam senzatia ca fac conjuctivita, adica imi simteam ciudat, exact cum as fi avut un inceput de conjuctivita, adica simteam ca se misca ceva pe sub pleoapa inferioara. Acum mai simt din cand in cand niste mici dureri prin cap (varf capului, fruntea si spatele capului putin spre lateral) dar deabia daca le simt, sunt aproape insesizabile.

Deci, pot sa iau macar preventiv cefalexin timp de o saptamana? adica nu e nimic grav daca iau acest antibiotic, nu?( o saptamana ar fi prea mult/putin?)
Va multumesc inca odata.
0
24-08-2012, ora 13:53
alex_popescu93
Nu este medic/terapeut
alex_popescu93
Va rog din suflet, doar atat vreau sa stiu: Daca iau cefalexin timp de o saptamana, este prea putin, cam cat ar trebui sa iau?
Nu pot sa ma duc la medic, chiar ieri am plecat din tara, deocamdata nu mai am cum sa merg la medic.
Cefalexin tot am sa iau, m-am gandit sa iau o saptamana, dar imi este frica ca e prea putin si nu isi va face efectul.
Va multumesc din toata inima.
0
25-08-2012, ora 10:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
antibioticul se ia maxim 110 ziel.. cu probiotic.
daca infectia dentara este avansata.. oarecum nu ajuta antibioticul decat pe moment.
0
25-08-2012, ora 11:15
alex_popescu93
Nu este medic/terapeut
alex_popescu93
Va multumesc. acest probiotic se ia chiar si la o cura de antibiotic de o saptamana? si ce antibiotic credeti ca ar fi cel mai adecvat pentru sintomele mele. Oricum, antibiotic nu am mai luat de 5-6 ani de zile...
Pe timpul zilei sunt infundat decat la nara in care am deviatie de sept(nu total, mai intra aer), dar am observat un lucru. Daca trag de nara si o largesc, pot sa respir normal. Asta sa insemne ca e doar de la deviatie de sept? Dimineata si in decursul somnului ma scol infundat ba pe nara stanga, ba pe nara dreapta, in timpul zilei niciodata nu sunt infundat pe nara dreapta, decat pe nara stanga cu deviatia de sept. Oricum, ziua sunt decat foarte putin infundat.
Tot astazi, am observat ca am inceput de conjuctivita, am vazut un ulcior gelatinos, inca nu se facuse pielita, era decat gelatinos... ce poate sa insemne asta?

P.S: Deviatia de spet nu cred ca este asa de grava, tot ce stiu este ca o am de mic, e posibil sa ma fi nascut cu ea. Oricum, daca o privesc fara sa largesc nara, nu se poate observa deviatia, plus ca imi intra si buricul degetului in nara.

Va multumesc inca odata, chiar am nevoie de sfaturile dumneavastra. Aici in italia nu pot sa merg la doctor, deabia peste 3 luni o sa revin in tara.
0
27-08-2012, ora 11:08
alex_popescu93
Nu este medic/terapeut
alex_popescu93
Buna ziua.
Astazi m-am sculat la 9 si am vomitat dintr-o data. Nu am avut niciun sintom de greata inainte, m-am sculat complet sanatos.
Am vomitat doar apa/saliva, dar in cantitati uriase, si mai observai ca parca era si putin sange, cei drept, fooarte putin. Acum chiar sunt speriat, ce poate fi?
Va multumesc
0
31-08-2012, ora 20:31
alex_popescu93
Nu este medic/terapeut
alex_popescu93
Am fost la doi medici orl. Unul dintre ei mi-a spus ca am deviatie de sept, dar ca nu necesita operatie(deocamdata). Celalalt mi-a spus ca trebuie sa ma operez.
Am fost la medicul de familie si mi-a dat pivalone 1% tixocortol. La radiografie a iesit ca nu am nici un fel de sinuzita. Ce pot face in acest caz?Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: