Va cer ajutor disperat!!! atacuri de panica

19-03-2015
alexis951
Nu este medic/terapeut
alexis951
Buna ziua! Am fumat 4 ani de zile iar acum 3 luni m-am lasat. Totul a inceput intr-o zi cand am simtit ca un fulger srabatand partea stanga pieptului. Am facut atac de panica si am simtit ca voi muri. A fost bine 2 zile, iar la scoala am avut alte atacuri care au fost stapanite dar am ramas vreo 3 saptamani cu durere in piept si spate care se muta: ba in stanga, ba in drapta. Am fost la un consult cardiologic si EKG-ul a iesit bine doctorul dandu-mi propanolol, magne b6 si extraveral. Acum durerile in piept nu le mai am doar atunci cand am o emotie puternica. Acum am si ganglioni mobili la gat care ma cam sperie. Plus de asta cand simt gum de tigara sau fum simt ca ma sufoc. Simt ca am si o secretie care vine din gat care nu o pot scoate si imi vine sa tusesc pentru a o elimina. De tusit nu tusesc involuntar. De inghitit numai cand ma gandesc la boli nu mai pot face procesul de deglutitie si simt ca mi se opreste respiratia. Medicul meu de familie mi-a spus cand am fost sa ma consulte la plamani ca nu are de ce sa ma consulte ca totul este de natura psihologica. Astazi am iesit pe strada (nu pentru prima data) si era un fum de simteam ca nu pot respira si o senzatie de arsura in piept in zona sternului. Tin sa mentionez ca sunt baiat si am 20 emde ani. Eu in urma cu 3 luni am aflat ca sunt suspect de o boala autoimuna (incueabila) si medicul meu crede ca am intrat intr-o depeesie care ma face sa cred ca sufar de boli grave la fiecare simptom resimtit de mine. Va rog mult sa ma ajutati.
2 comentarii
0
20-03-2015, ora 19:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
bolile autoimune se declanseaza cand organismul confunda proteina straina care patrunde cu mancarea cu proteina proprie si o ataca
asa ca ai o solutie BUNA
in loc sa.ti plangi de mila si sa stai in stres permanent
pui mana pe carte, reviste sau internet( studiul China..s.a)
te documentezi si treci pe un regim alimentar apropiat de vegetarian
ecluzi complet toate Lactatele.. care sunt cele mai contarindicate pentr tine in acest caz
reduci carnea si pestele la doar15% din regimul alimentar
consumi multe legume si mai putine fructe
te hidratezi corect, te misti cat trebue, faci sport.
Valabil.pentru...TOT restul Vietii
0
20-03-2015, ora 22:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ alexis951

Totul e pe fond psihic.
Aveti Anxietate.
Mergeti la un psihiatru si daca sunt fonduri, la psiholog, sa va evalueze si eventual sa va dea un tratament.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • Țigara electronică – o soluție pentru a renunța la fumat?
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Pachetele „vorbitoare” de țigări ar putea descuraja fumatul
  • Imaginile grafice de pe cutiile de țigări au impact asupra creierului
  • Atacul de panică
  • Renunțarea la fumat, bruscă sau graduală?
  • Faza luteală a menstruației poate ajuta femeile care doresc să renunțe la fumat
  • Cum recunoști atacul de panică?
  •