Umflatura intre vagin si piciorul drept

23-08-2008
roxy_scumpika2003
Nu este medic/terapeut
roxy_scumpika2003
In urma cu cateva luni am simtit o unflatura cat un ou de randunica intre vagin si piciorul drept este nedureros si se unfla de cele mai multe ori cand apare menstruatia. la atingere sau luatul intre degete e dureros. mi-au aparut si scurgeri abundente.Am facut si ceva tratament cu ceai de musetel si bicarbonat apoi diclofenac unguent si parca a mai scazut. Chiar nu stiu ce este ajutati-ma si pe mine cu un raspuns sau cu o lamurire va rog din suflet
7 comentarii
0
24-08-2008, ora 00:00
tudora
Nu este medic/terapeut
tudora
Buna ROXY de regula aceste umflaturi care apar din senin nu sunt in regula.Orice umflatura este subt semn de intrebare si mai ales tu care e cat un ou de randunica deja ar trebui cat mai repede la doctor si sa soliciti o ecografie locala sau eu stiu doctorul o sa-ti spuna mai bine cauzele dar nu-i de stat acasa in nici un caz.In general cele care sunt durerooase au cauze n multiple cum ar fi hormonale lipomi adica grasime stransa intr-un loc alergii locale sau alte multe cauze elucidate sau nu.Cu orice umflatura de orice gen mers ladoctor si facute investigatiile de rigoare.Din cate stiu umflaturile nedureroase sunt periculoase iar cele dureroase nu dar tu trebuie sa te prezinti la medic pentru a afla cauza in primul rand si apoi pentru a o trata. Spui ca ai si scurgeri abundente iar daca scurgerile au miros urat si culoare cidata sa nu fie legatura cu vreo boala transmisibila sexual.Scurgerile vaginale abundente sunt normale atunci cand sunt incolore si inodore adica nu miros sau eu stiu nu miros urat. Numai bine si eu sper ca tu sa urmezi sfatul -mers la doctor.CU UMFLATURILE NU SE STA ACASA CATEVA LUNI.
0
24-08-2008, ora 00:00
h.laura
Identitate neconfirmată
h.laura
as vrea sa imi descri mai exact locul unde e
nu iti pot da u raspuns exact (posibil un ganglion din lantul ganglional inghinal care e inflamat)
as dori sa stiu daca e mobil si daca in timp au mai aparut si alti
as dori sa stiu daca folosesti prezervativul
as vrea sa imi descri scurgerile vaginale
0
25-08-2008, ora 00:00
roxy_scumpika2003
Nu este medic/terapeut
roxy_scumpika2003
multumesc de raspunsuri . este exact situat intre crapatura intre picior si vagin dar momentan sa retras si nu mai e asa mare cum e cand trebuie sa imi apara menstruatia sau in timpul menstruatiei. da a mai aparut unul pe celalt picior dar in apropierea anusului dar ala tot l-am mai strans si iese un lichid urat mirositor si alb incolor din el .Nu ultima data nu decand ma aparut adica acum 4 luni nu am folosit prezevativul iar scurgerile sunt incolore iar dupa tratamentul facut de mine nu mai sunt defel abundente. unflaturile sunt nedureroase decat daca le iau intre degete si le strang va multumesc si astept raspunsurile
0
25-08-2008, ora 00:00
roxy_scumpika2003
Nu este medic/terapeut
roxy_scumpika2003
Buna tudora da sar putea sa fie ce zici tu pt k eu sunt o persoana grasutza si sunt studenta la farmacie si am avut practica si am purta lenjerie intima mai stransa si am stat ft mult timp in picioare si pe scaun eu nefiind obijnuita si dupa perioada asta a aparut aceasta unflatura pt k relatii sexuale nu am mai avut de 4 luni ms oricum si iti voi urma sfatul si ma voi duce la medic pt linistea mea
0
29-09-2008, ora 00:00
nicolaescu_alina
Nu este medic/terapeut
nicolaescu_alina
e doar o opinie : eu cred ca ti s-au inflamat glandele bartolome, avand in vedere saracacioasa ta viata sexuala (cred). cel mai indicat ar fi cand ti se umfla sa mergi la doctor sa se uite exact ce e. daca te duci cand umflatura a trecut, n-o sa-ti gaseasca nimic. mult succes. (si de la pantaloni prea stramti se umfla glanda bartoloma si exista 2 pe fiecare parte )
0
02-10-2008, ora 00:00
roxy_scumpika2003
Nu este medic/terapeut
roxy_scumpika2003
da a disparut erau doua pe amandoua partile iar acum nu mai simt nimik iar zona e moale pt k m-am tot palpat ms oricum de opinii
0
28-11-2008, ora 00:55
daniela02
Nu este medic/terapeut
daniela02
acelasi lucru mi s-a intamplat si mie. Am mers la 2 medici ginecologi, diagnoscticul a fost chist Bartholian sau glandular. Primul medic mi-a spus foarte distant : operatie , iar cel de-al doilea medic mi-a prescris un tratament cu ampicilina , ovule cu glicerina (daca nu ma insel) si compresii cu rivanol. Imi mai apare si dispare intre menstruatii, dar ce pot sa fac ? medicul de familie m-a sfatuit sa nu ma operez de la varsta asta (23) pt ca e posibil sa recidiveze. multa sanatate va doresc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când încep femeile să aibă menstruaţie?
  • Când încetează femeile să mai aibă menstruație?
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Metroragia - sângerarile vaginale anormale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Ce este un tuseu vaginal?
  • Ce este secreția vaginală?
  •