VSH crescut

18-02-2013
ioanams
Nu este medic/terapeut
ioanams
Buna seara. Am si eu o problema. Mama mea are 54 de ani si sufera de hipertiroidie. Valoarea vsh este crescuta, respectiv 80-90 de cateva luni de zile. Valoarea fierului este 5 iar feritina 236. Valoarea leucocitelor este 8000 la un laborator cu val de ref de 4000-9000 si 9000 la un laborator cu val de ref de 5000-10000. Valoarea tsh este 0.09 iar t4 are o val normala.
Am facut tot soiul de investigatii, restul analizelor de sange sunt bune, cele de urina la fel, ekg ok, eco ok, ct pulmonar si bronhoscopie ok, colonoscopie ok, la endoscopie - hernie hiatala si esofagita (dar pt care a urmat tratament), examen ginecologic ok, papanicolau ok.
Precizez ca am descoperit un granulom gingival care urmeaza a fi indepartat si ca a facut tratament cu iod radioactiv acum 1 an si jumate, timp in care valoarea tsh s-a reglat aproape de normal, adica de 0.40 fara niciun alt tratament, dupa care a facut din nou o cadere la valoarea de 0.09, iar dr i-a prescris din nou tyrozol.
VA ROG sa-mi spuneti care ar putea fi cauza vsh crescut si a fierului scazut sau ce alte analize am mai putea sa facem?

Va multumesc anticipat si va doresc multa sanatate!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.