Sunt insarcinata in 9 saptamani si am tot avut probleme cu sangerarile

08-10-2009
catalina_200574
Nu este medic/terapeut
catalina_200574
Sunt insarcinata in 9 saptamani, am 35 de ani, am tot avut probleme cu sangerari deoarece sarcina era 1/3 dezlipita, in prezent fac tratament si repaos la pat, si iau un tratament cu utrogetsan 6 pe zi si nospa, la ultima ecografie mi - spus ca este spre bine, sunt putin nedumerita de ce medicul meu mi-a dta sa iau utrogestanul ca pastile si nu ca ovule?
Oare pentru ca atunci cand mi l-a dta ca ovule nu si-a facut efectul si tot am sangerat?
Imi etse teama sa nu il afecteze pe bebe o doza asa de mare de 6 capsule pe zi il iau deja de 4 spatamni si mi- a zis ca voi mai continua sa iau cel putin pana in saptamana 17.
In afara de Utrogestan si Nospa mai iau 1 cps pe zi de MAGNE B6 si 1 cps pe zi de OMEGA3 CU VITAMINA E.

Am nevoie de sfatul cuiva va rog
3 comentarii
0
08-10-2009, ora 09:41
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Eu nu as da sotiei mele aceste medicamente (Utrogestan si Nospa) in astfel de cazuri !
Din 2 motive: nu au absolut nici un efect benefic pt. pericolul prezent si au efecte secundare sigure.
Daca macar ar ajuta la ceva, dar promisiunea pe care o fac este desarta si se dau mult timp inhiband multe lucruri. Din teama de a pierde sarcina se dau. Ele nu o tin ci corpul tine sarcina, teama fiind doar pretextul pt. a fi date. Dar este f. greu pt. tine de a te elibera de aceasta teama inoculata de doctori asa ca ori le iei cu incredere in Dumnezeu ori le lasi tot cu incredere in Dumnezeu.
0
09-10-2009, ora 07:07
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Tratamentul dat este bun, sa-l iei asa cum ti s-a spus altfel risti sa pierzi sarcina.Utrogestan ovule are o putere limitata de actiune, doar local.Pastilele ajung pe cale sangina acolo unde trebuie si va ajuta sarcina sa evoleze bine inainte.Doza nu este mare, e tocmai buna, adaptata problemei pe care o ai..Acest medicament nu dauneaza in nici un fel bebeluslui, din contra, asa ca nu fi speriata, nu intrerupe sau schimba tu medicatia, ai incredere in medic caci ai primit tratamentul just.
0
09-10-2009, ora 09:32
catalina_200574
Nu este medic/terapeut
catalina_200574
Va multumesc pentru sfat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: